Solana znacznie przegania Ethereum w tym kwartale, a zapytania o nią w Google biją nowe rekordy

Dzienna aktywność użytkowników na platformie Solana wzrosła pod koniec roku o prawie 400%. Dla porównania: wzrost aktywności w Ethereum wyniósł tylko 3%. Czy szykuje się nam "mijanka"?

Solana lepsza od Ethereum?

Sprawie przyjrzała się firma Messari. I trochę chłodzi jednak entuzjazm fanów Solany. Sugeruje, że wzrosty w tej sieci wynikają z serii airdropów tokenów realizowanych przez niektóre protokoły. I tak na przykład: 20 listopada projekt Oracle Pyth (PYTH) oparty na Solanie dokonał w tejże zrzutu 250 milionów tokenów PYTH o wartości około 77 milionów USD. 7 grudnia Jito przekazało niektórym użytkownikom w sieci Solana swoje tokeny o wartości 225 milionów USD. Mało? Jupiter, jeden z największych protokołów zdecentralizowanych finansów (DeFi), który też jest oparty na Solanie, zapowiedział, że w styczniu zorganizuje airdrop 4 miliardów tokenów JUP. Nie można zapomnieć też o fenomenie BONK, memecoina, który też jest częścią ekosystemu Solany. Innymi słowy, wzrost aktywności w sieci jest nieco sztucznie pompowany przez organizatorów zrzutów tokenów. Nie przekłada się to jednak na wykorzystywanie sieci w cyfrowej gospodarce.

Inne ciekawe dane

Większym optymizmem napawają inne dane. W ostatnim miesiącu nastąpił znaczny wzrost aktywności na wszystkich DEX-ach, które są oparte na Solanie. AMBCrypto wyliczyło, że całkowity wolumen transakcji zrealizowanych za pośrednictwem tych DEX-ów wzrósł w skali 30 dni o 255%. Według danych Artemis na dzień 18 grudnia mówimy tu o kwocie 871 milionów USD. Jeszcze ciekawiej prezentują się dane dot. liczby wyszukiwań w Google hasła „solana”. Ta w okresie od początku października do początku grudnia wzrosła o 250%. W skali od 0 do 100 (100 oznacza najwyższy poziom odnotowany w 2020 r.) słowo kluczowe "solana" znajduje się na 49. Dwa miesiące temu było to 14. I na tym polu Solana wypada lepiej od Ethereum.

Mijanka?

Zapewne wielu inwestorów ETH zada teraz sobie pytanie, czy nie warto pozbyć się etherów i kupić jednostki SOL. Powyższe dane sugerują, że odpowiedź brzmi: tak. Tyle że sprawa nie jest oczywista. Ethereum ma mocną pozycję rynkową. Nadal też wzbudza większe emocje w gronie inwestorów (także na poziomie Google). Obecnie wzrosty dot. Solany mogą być zwodnicze i wynika ze wspomnianych airdropów czy sukcesu BONK. Wszystko wiąże się z szumem medialnym. Liczy się zaś to, jak dany projekt jest wykorzystywany przez programistów i jakie ma fundamenty prawne. Pamiętajmy, że w maju 2024 roku SEC może zatwierdzić wnioski o stworzenie ETF-ów spot ETH. Będzie to oznaczało przepłynięcie na rynek etheru wielkiego kapitału. Powstanie ETF-ów SOL wydaje się mniej realny - głównie przez niepewny charakter prawny tej kryptowaluty.

Komentarze

Ranking giełd