Solana w końcu przynosi dobre wieści!

Najnowszy raport dot. wydajności sieci ósmego co do wielkości projektu kryptowalutowego pokazuje, iż poczyniła ona postępy.
Choć w przeszłości Solana często zawodziła swoich użytkowników, w drugim kwartale br. utrzymywała ona 100% czasu sprawności. Jest to jedno z wielu ulepszeń wprowadzonych do infrastruktury sieciowej tego projektu w pierwszej połowie 2023 r. 

Solana z kluczowymi postępami

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie wydanym przez Solana Foundation sieć, którą zarządza obszerna i niezależna grupa walidatorów, wykazała poprawę pod względem kilku wskaźników wydajności, czasu produkcji bloków i przetwarzania transakcji na sekundę.  Dyrektor wykonawczy w Solana Foundation Dan Albert przyznał, iż pierwsza połowa 2023 r. przyniosła wiele wyzwań dla tego projektu kryptowalutowego. Finalnie jednak sieć ta działała bardzo dobrze. Co więcej, kolejne postępy w ekosystemie nadejdą niebawem.  Solana ma jeszcze bardziej wyróżnić się na tle konkurencji. Projekt ten mierzy decentralizację oraz żywotność swojej sieci za pośrednictwem czterech wskaźników. Są nimi: walidatorzy produkujący bloki, węzły RPC, współczynnik Nakamoto i aktywni programiści open source w sieci. Najnowsze dane dot. wymienionych komponentów wydają się dość pozytywne.

Główne zmiany i wdrożenia

Solana wdrożyła w obecnym r. technikę pozwalającą na przechowywanie danych bezpośrednio na blockchainie, drastycznie obniżając przy tym koszty. Dla przykładu wybicie 100 milionów tokenów niewymienialnych (NFTs) w tej sieci kosztuje obecnie zaledwie 50 SOL (około 1 279 dol. przy obecnym kursie).  Należy przypomnieć o tym, że sieć Solany doznała awarii w lutym br., po której poczyniła znaczące postępy w celu ulepszenia procesu aktualizacji oprogramowania sieciowego, stawiając na dodatkowych zewnętrznych programistów i audytorów.

Komentarze

Ranking giełd