- W dniu 27 grudnia Internal Revenue Service (IRS), czyli amerykański Urząd Skarbowy, opublikował propozycję nowego rozporządzenia, które nakładałoby na firmy DeFi status brokera.
- To natomiast oznaczałoby, że takie podmioty, jak chociażby zdecentralizowana giełda Uniswap, musiałyby zbierać dane swoich użytkowników, a następnie przekazywać je fiskusowi.
- Zapowiedziane rozporządzenie miałoby wejść w życie dopiero w 2027 roku. Branża kryptowalut jest jednak mu bardzo przeciwna.
Skarbówka USA próbuje dobrać się do użytkowników DeFi
Gdy Twój kraj tonie w długach, a jego dziura budżetowa stale się powiększa, to władza klasycznie już poszukuje kolejnych opcji, jakby tu ściągnąć od obywateli jeszcze więcej kapitału w podatkach. W przypadku branży kryptowalut taka sytuacja ma właśnie miejsce w przypadku zmiany definicji brokera, czyli instytucji pośredniczącej przy wymianie lub handlu danymi aktywami. Amerykańska Służba Skarbowa (Internal Revenue Service (IRS) przed weekendem opublikowała aktualizację przepisów, które nakładałyby obowiązek podlegania pod tę klasyfikację na jeszcze więcej podmiotów z tego sektora. Chodzi dokładnie o firmy dostarczające front-end w przypadku platform DeFi, czyli między innymi zdecentralizowanych giełd (DEX), jak chociażby Uniswap. Co za tym idzie, podmioty uznawane za "brokerów DeFi" będą w świetle prawa podatkowego ustawiane w jednej linii z firmami z tradycyjnych sektorów, które oferują handel papierami wartościowymi. Następstwem tego będzie wejście obowiązku zbierania przez takie firmy z branży kryptowalut informacji o transakcjach swoich użytkowników.Te przepisy pomogą zapewnić, że wszyscy podatnicy będą przestrzegać tych samych zasad i będą mieli dostęp do informacji, których potrzebują, aby dokładnie składać zeznania podatkowe. Dopasowanie wymogów dotyczących sprawozdawczości podatkowej dla kryptowalut do sprawozdawczości dla innych aktywów ułatwi i obniży koszty składania zeznań dla przestrzegających przepisów podatników, a jednocześnie pomoże zamknąć lukę podatkową- wyjaśnia to w iluzorycznie ładnych słowach Aviva Aron-Dine, asystentka sekretarza ds. polityki podatkowej. Nie chodzi jednak tylko o usprawnienie systemu podatkowego w USA oraz redukcję związanej z tym biurokracji. Z nowych przepisów wynika, że niektóre firmy z branży DeFi będą zobowiązane do ujawniania wrażliwych danych swoich klientów. Wyjaśnimy kwestię bycia dostawcą "usług front-end" w świetle tych przepisów. Chodzi bowiem o firmy, które prowadzą główną witrynę internetową służącą do uzyskiwania dostępu do zdecentralizowanego protokołu, a nie sam protokół. Dlatego więc jako przykład wspominałem wyżej giełdę Uniswap.
Branża kryptowalut nie zamierza się poddać nowym przepisom
Jak nie trudno się domyślić, zapowiadane przepisy, które miałyby wejść w życie od początku 2027 roku, stanowią kolejny etap "obdarcia" użytkowników kryptowalut z anonimowości. No bo DEX-y stanowią już tak naprawdę ostatni bastion wśród segmentów tego rynku, gdzie można handlować cyfrowymi aktywami bez ujawniania swoich wrażliwych danych. Nowe prawo od władz USA stanowi dodatkowo dość kuriozalną sprawę, bowiem po prostu zmienia definicję danego podmiotu tylko po to, aby móc go kontrolować. Branża krypto nie pozostawiła tego ogłoszenia bez odpowiedniej reakcji. Dyrektorzy wielu firm z USA wezwali już Kongres do zablokowania tego prawodawstwa. Jak napisano w złożonym pozwie, działanie IRS stanowi nadużycie władzy przez rząd. Adwokat firmy Consensys stojącej m.in. za portfelem MetaMask - Bill Hughes - krytycznie wypowiedział się również odnośnie momentu, w którym ogłoszono nowe przepisy:Ta zasada była gotowa do wprowadzenia już od jakiegoś czasu. Celowo ją porzucili w ostatni piątek 2024 r., w środku okresu świątecznego. Oczywiście, żebyśmy jej nie zauważyli lub nie zrobili z tego powodu zamieszania
Wspólny pozew przeciwko IRS został złożony w dniu 27 grudnia przez Texas Blockchain Council, Blockchain Association oraz DeFi Education Fund.Treasury/IRS has finalized their DeFi broker tax reporting rule. Trading front ends would have to track and report on user activity - both US persons and non-US persons- starting in 2027. And it applies to the sale of every single digital asset - including NFTs and even… pic.twitter.com/CtFox668yn
— Bill Hughes : wchughes.eth 🦊 (@BillHughesDC) December 27, 2024
Sprawa ta dotyczy bezprawnego i niekonstytucyjnego nadużycia uprawnień przez Departament Skarbu i Służbę Skarbową– napisano w akcie oskarżenia.
Co jeżeli jednak amerykańska skarbówka finalnie przepchnie to prawo i zacznie ono obowiązywać za 2 lata? Dyrektor ds. badań w firmie Galaxy Digital - Alex Thorn - wskazuje na 3 alternatywy dla podmiotów DeFi. Możliwe są jego zdaniem próby blokowania użytkowników ze Stanów Zjednoczonych lub porzucenie przez nich aktualizacji smart kontraktów oraz generowania przychodów.Today we’re taking action, filing a lawsuit that argues today’s broker rulemaking violates the Administrative Procedure Act and is unconstitutional.
We stand with our nation’s innovators and will continue working to ensure the future of crypto – and DeFi – is here in the United… //t.co/CwZWzjwT5O — Kristin Smith (@KMSmithDC) December 28, 2024
🚨 IRS uploads finalized 'broker rule' for digital assets to the Federal Register for publishing on Dec. 30, 2024 as part of a friday dump this rule is extremely burdensome and i'd guess this will be put to a Congressional Review Act (CRA) process in the next Congress pic.twitter.com/M1gIPyulIi
— Alex Thorn (@intangiblecoins) December 27, 2024
Komentarze