Z dokumentów złożonych 13 lipca br. wynika, że XRP nie zostało uznane za papier wartościowy w przypadku programowej sprzedaży skierowanej do inwestorów detalicznych.
Ripple z sukcesem w kilku kwestiach
Choć amerykański regulator próbował od końca 2020 r. zmusić firmę Ripple Labs do zaprzestania oferowania rzekomo niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci tokena XRP, finalnie sąd w niektórych kwestiach stanął po stronie przedsiębiorstwa z rynku cyfrowych aktywów. Zgodnie z treścią dokumentów sądowych programowa sprzedaż XRP przez Ripple Labs nie była nielegalna. Idąc dalej, sędzia stwierdziła, że token XRP "niekoniecznie jest papierem wartościowym" – z wyjątkiem sytuacji, gdy został on sprzedany w celu pozyskania funduszy od instytucji. Według Analisy Torres programowa sprzedaż XRP dla publicznych nabywców i dystrybucja na rzecz pracowników Ripple Labs nie stanowią sprzedaży niezarejestrowanych papierów wartościowych. Należy obok zaznaczyć, iż opinia sądu nie odnosi się do sprzedaży tej wirtualnej waluty na rynku wtórnym - np. kryptowalutowych giełdach.SEC miało rację w jednym przypadku
Warto dodać, że Ripple Labs nie wygrało we wszystkich kwestiach. Na niekorzyść tej firmy Analisa Torres uznała bowiem że instytucjonalna sprzedaż XRP o wartości 728 mln dol. stanowiła niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych. Sędzia zauważyła, iż inwestorzy instytucjonalni kupili tę wirtualną walutę w oczekiwaniu na zyski, jakie przyniesie im projekt Ripple.Instytucjonalna sprzedaż XRP przez Ripple stanowiła niezarejestrowaną ofertę kontraktów inwestycyjnych z naruszeniem sekcji 5 ustawy o papierach wartościowych- zaznaczyła Analisa Torres.
Komentarze