Raport KPMG: Spowolnienie zainteresowania kryptowalutami będzie kontynuowane

Eksperci firmy audytorskiej KPMG twierdzą, że spowolnienie zainteresowania kryptowalutami będzie kontynuowane przez resztę roku. Jednak ich zdaniem, nie ma powodu do obaw.
KPMG, globalna firma audytorska i konsultingowa opublikowała raport, z którego wynika, że spowolnienie zainteresowania kryptowalutami będzie kontynuowane w następnym półroczu. Optymizm, który przenikał rynek fintech pod koniec 2021 roku przekształcił się w obawy o recesję w pierwszej połowie 2022 roku. Powodem jest m.in. niepewność związana z konfliktem pomiędzy Rosją  i Ukrainą, bieżące wyzwania związane z łańcuchem dostaw, jak również rosnąca inflacja i stopy procentowe, które odbiły się na firmach publicznych i prywatnych.

Niepewność na rynku

W związku z tym, że niepewność nie ma końca, inwestycje w fintech w drugiej połowie roku mogą być nadal stonowane, zwłaszcza w porównaniu z rekordowymi wynikami z 2021 roku. Eksperci KPMG twierdzą jednak, że pomijając wyniki z 2021 roku, globalne inwestycje w fintech i zainteresowanie nimi były w pierwszej połowie 2022 roku całkiem pozytywne:
Po prostu przesunęliśmy się z powrotem do poziomów widzianych w 2019 i 2020 roku.
Podczas, gdy niepewność przenikająca rynek powinna utrzymać się w drugiej połowie roku, różnorodność podsektorów fintech, w połączeniu z różnorodnością jurysdykcji przyciągających inwestycje w fintech, może pomóc w utrzymaniu inwestycji w tej przestrzeni na relatywnym poziomie.
Zdaniem ekspertów KPMG, przetrwają firmy kryptograficzne ze zdrowymi zasadami zarządzania ryzykiem, długoterminową wizją i silnymi zdolnościami do zarządzania kosztami.

Blockchain i inwestycje w kryptowaluty

Według raportu KPMG, globalne inwestycje w kryptowaluty i blockchain na dzień 30 czerwca 2022 roku wyniosły 14,2 mld USD. Największe transakcje pochodziły z pozyskania kapitału wysokiego ryzyka, a w tym 1,1 mld USD zebranych przez niemiecką Trade Republic, 550 mln USD przez amerykański Fireblocks, 500 mln USD przez FTX z Bahamów i 450 mln przez ConsenSys. Stany Zjednoczone stanowiły znaczną część aktywności w sektorze fintech, zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i transgranicznym.

Komentarze

Ranking giełd