Przyjęcie bitcoina przez Salwador to beztroski hazard – twierdzi kongresmenka USA

Jedna z kongresmenek uważa, że przyjęcie bitcoina przez Salwador może być zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych. W związku z tym zaproponowała ustawę, która jej zdaniem ograniczy ryzyko.
Norma J. Torres, kongresmenka z Kalifornii, ogłosiła wczoraj, że wraz z kongresmenem Rickiem Crawfordem przedstawi projekt ustawy dotyczącej przyjęcia bitcoina przez Salwador. (ACES). Według słów Torres, nowe przepisy pomogą w ograniczeniu ryzyka dla Stanów Zjednoczonych związanego z przyjęciem przez Salwador bitcoina jako prawnego środka płatniczego. Torres, przedstawiając projekt ustawy, określiła przyjęcie bitcoina przez środkowoamerykański kraj jako „beztroski hazard”.
- Przyjęcie bitcoina przez Salwador nie jest przemyślanym przyjęciem innowacji, ale beztroskim hazardem, który destabilizuje kraj. Salwador jest niezależną demokracją i szanujemy jego prawo do samorządności, ale Stany Zjednoczone muszą mieć plan, aby chronić nasze systemy finansowe przed ryzykiem wynikającym z tej decyzji – powiedziała Norma J. Torres.

Decyzja Salwadoru krytykowana przez społeczność międzynarodową

Projekt ustawy zobowiązuje Departament Stanu do przeprowadzenia oceny ryzyka dla bezpieczeństwa cybernetycznego, stabilności gospodarczej i demokratycznych rządów w Salwadorze w wyniku uznania przez ten kraj bitcoina jako prawnego środka płatniczego, a także do opracowania strategii ograniczania takiego ryzyka dla amerykańskiego systemu finansowego.
- Wzrost popularności kryptowalut, takich jak Bitcoin, rodzi pytania i konieczność dokonania przeglądu regulacji i ochrony konsumentów, w które powinien zaangażować się rząd federalny USA - powiedział Rick Crawford.
W społeczności międzynarodowej panuje powszechne przekonanie, że decyzja Salwadoru o uznaniu BTC za legalną walutę wiąże się z poważnym ryzykiem.  Na początku tego roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wyraźnie określił decyzję Salwadoru jako zagrożenie dla stabilności finansowej i ochrony konsumentów. W związku z tym MFW wstrzymał się od udzielania pożyczek temu krajowi. Z kolei Moody's Sovereign Risk Group oszacowała, że podczas spadków na rynku kryptowalut Salwador mógł stracić nawet 22 mln USD.

Komentarze

Ranking giełd