Przesłuchanie prezesów krypto w Kongresie – kluczowe punkty

Dyrektorzy sześciu firm z branży krypto wzięli udział w przesłuchaniu na Kapitolu, odpowiadając na pytania polityków. Spotkanie miało edukacyjny charakter, a prawodawcy wydawali się być zainteresowani zrozumieniem tematu.  Wczoraj, 8 grudnia, w Kongresie USA, odbyło się 5-godzinne przesłuchanie z udziałem 6 dyrektorów wysokiego szczebla z Coinbase, Circle, FTX, Bitfury, Paxos i Stellar Development Foundation. Przedstawiciele amerykańskiej branży kryptowalut spotkali się z uprzejmym zainteresowaniem, a nawet poparciem części deputowanych, zasiadających w Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów. Wydarzenie było wyczekiwane przez opinię publiczną, a transmisję na żywo oglądało kilkadziesiąt tysięcy osób. Jego wagę podkreślają słowa kongresmana Patricka McHenry'ego, który w rozmowie z The Block, zwrócił uwagę, że to pierwsze spotkanie w sprawie kryptowalut, które odbyło się przed tą komisją od 13 lat, czyli od momentu opublikowania białej księgi bitcoina. Zaproszeni dyrektorzy wyjaśniali podstawowe zagadnienia związane z przestrzenią kryptowalut. Politycy pytali ich także o ochronę inwestorów, zagrożenia (ataki ransomware, włamania hakerskie), pomysły dotyczące regulacji oraz o stablecoiny. 

Kluczowe punkty z przesłuchania

Spotkanie można odczytywać jako wstęp przed pracami nad uregulowaniem rynku kryptowalut. Większość członków Komisji Usług Finansowych wydawała się być autentycznie zainteresowana poznaniem przyszłego pola zmagań. Pytanie tylko w jak dużym stopniu uprzejmy ton spotkania i uzyskane odpowiedzi, przełożą się na twarde zapisy. Przedstawiciele branży mówili praktycznie jednym głosem. Opowiadali się za ustanowieniem jasnych regulacji i za rozwojem ram prawnych, zarówno dla platform wymiany kryptowalut, jak i emitentów stablecoinów.

Stablecoiny

Stablecoiny należały do jednego z głównych tematów przesłuchania. Kongresmen Warren Davidson określił je jako "najniżej wiszący owoc", ponieważ wydają się do nich pasować istniejące zasady obowiązujące w bankach. Na spotkaniu pojawiła się reprezentacja dwóch emitentów stablecoinów wspartych przez USD, czyli Jeremy Allaire z Circle i Charles Cascarilla z Paxos. Obaj przystali na prośbę deputowanej Nydii Velázquez, która zwróciła się do nich o weryfikację, czy całość zabezpieczenia ich tokenów to gotówka lub obligacje skarbowe, co może wskazywać na przyszłe regulacje dla tego obszaru. Kryptosceptyczny kongresmen Brad Sherman wyraził rozczarowanie, że na spotkaniu nie pojawił się nikt od Tethera.
Stany Zjednoczone i dolar amerykański wygrywają dzisiaj kosmiczny wyścig w przestrzeni cyfrowej waluty. Dolarowe stablecoiny robią biliony dolarów transakcji, eksperymentalna beta chińskiego juana osiąga tylko dziesięć miliardów dolarów obrotu – mówił Jeremy Allaire, dyrektor generalny Circle, który opowiadał się za współpracą sektora prywatnego z państwowym w zakresie CBDC.
Prezes Paxos zasugerował, że gdyby decydenci umożliwili platformom kryptograficznym bezpośredni dostęp do Rezerwy Federalnej (tak jak w przypadku Banku Anglii, który obsługuje niebankowych dostawców usług płatniczych), sektor zyskałby na uwolnieniu się od pośredników. Swoją opinię na temat stablecoinów wyrażali także pozostali dyrektorzy. Brian Brooks, obecny prezes Bitfury i były Kontroler Waluty za czasów administracji Trumpa, pytał:
Czy konsekwentne jest zajmowanie stanowiska, że ​​tylko banki powinny mieć prawo do emisji stablecoinów, ale następnie nie przyznawać praw bankowych największym emitentom stablecoinów?

Podejście do regulacji

Większość dyrektorów zajmowała stanowisko, według którego kryptowaluty nie powinny być obejmowane istniejącymi regulacjami, ponieważ stanowią zupełnie nową klasę aktywów.
Rozwiązaniem nie jest włączenie operacji związanych z aktywami cyfrowymi do systemu regulacyjnego zaprojektowanego dla wcześniejszych generacji aktywów finansowych. - powiedział dyrektor generalny Paxos, Charles Cascarilla.
Zarówno Alesia Haas, dyrektorka finansowa Coinbase, jak i Sam Bankman-Fried z FTX, opowiadali się za ustanowieniem nadrzędnego regulatora, który obejmie branżę. Hass mówiła też, że technologia blockchain nie stanowi papierów wartościowych, ale nową formę własności cyfrowej lub nowy sposób rejestrowania własności. Zaapelowała o stworzenie jasnych definicji i przepisów. Według jej słów dotyczących konfliktu na linii Coinbase - SEC, gdzie giełda otrzymała nakaz wycofania swojego produktu pożyczkowego, przedstawiciele firmy nie otrzymali do tej pory żadnych wyjaśnień ani uzasadnienia ze strony regulatora. Brian Brooks z Bitfury nawiązał do działań SEC, mówiąc:
Czy ma sens podejmowanie działań egzekucyjnych kwestionujących określone aktywa kryptograficzne jako niezarejestrowane papiery wartościowe, ale następnie nie pozwalać na rejestrację tych aktywów i handel na krajowej giełdzie papierów wartościowych?
Poniżej pełne nagranie z przesłuchania w Kongresie: 

Komentarze

Ranking giełd