Przełomowy moment w historii blockchaina. Bank światowy emituje cyfrowe obligacje

Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju Banku Światowego (International Bank for Reconstruction and Development, IBRD) wykonał pewien pionierski krok. Wyemitował cyfrowe obligacje (digitally native note, DNN) o wartości aż 100 milionów euro. Za projektem stoi m.in. platforma służąca do emisji obligacji od firmy Euroclear.

Cyfrowe obligacje

Ogłoszenie startu notowania obligacji opartych na blockchainie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Luksemburgu jest kamieniem milowym w branży finansowej i na rynku nowych technologii. W projekt zaangażowano między innymi Citi w roli agenta emitującego obligacje. Z kolei TD Securities pełni funkcję dealera. Ważną rolę w projekcie odegrało Euroclear, firma z Brukseli, która zajmuje się rozliczeniami papierów wartościowych. Według Reutersa oznacza to początek przygody przedsiębiorstwa z tym nowym rynkiem.
Umożliwiając klientom płynne inicjowanie, rozpowszechnianie i finalizowanie w pełni cyfrowych międzynarodowych papierów wartościowych, Euroclear ugruntowało swoją pozycję kluczowego gracza w cyfrowej transformacji infrastruktury rynku finansowego
- dodaje portal Bitcoinist.

Blockchain a emisja aktywów

Jak podkreśla Lieve Mostrey, dyrektor generalna Euroclear, włączenie technologii rozproszonych rejestrów do procesu emisji aktywów stanowi znaczący krok naprzód dla ekosystemu jej firmy. Przejście na w pełni cyfrową i obsługującą dane infrastrukturę rynku finansowego stanowi kluczowy moment na drodze Euroclear w stronę adopcji nowej technologii i innowacji. Warto dodać, że opisana powyżej inicjatywa wpisuje się w wizję m.in. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Klaus Schwab, lider Forum, w swojej książce "Czwarta rewolucja przemysłowa" sprzed paru lat wskazywał na punkty przełomowe dla tytułowej rewolty. Uważał za "moment krytyczny" przechowywanie aż 10% globalnego PKB w blockchainach. Jego zdaniem ów przełom miałby nastąpić najpóźniej w 2025 r. Dodał wtedy, że do tego roku nawet część podatków zacznie być pobierane za pomocą łańcuchów bloków. Właściwie pierwsze próby wdrożenia tego pomysłu są już za nami, bowiem niektóre stany w USA testowały już wprowadzenie przepisów umożliwiających płacenie danin za pomocą kryptowalut. Jak widać, adopcja blockchaina w gospodarce trwa. Oznacza ona też zapewne w dłuższej perspektywie wzrosty wyceny bitcoina, jako najbardziej znanego owocu tej technologii.

Komentarze

Ranking giełd