Argh! No ? //t.co/IqskGJsrxT pic.twitter.com/eXZbnDfnaF
— Emiliano Bonassi | emiliano.eth (@emilianobonassi) November 21, 2020
Protokół DeFi Pickle Finance w wyniku hacku stracił 20 mln dolarów
Kolejny dzień, kolejny hack DeFi. Pickle Finance właśnie ogłosił, że kilka godzin temu zostały skradzione środki zdeponowane w jednym z jego smart kontraktów.
Zespół nadal bada, w jaki dokładnie sposób hakerowi udało się ukraść 20 mln dolarów. Póki co jego portfel nie rozpoczął jeszcze fazy prania brudnych pieniędzy. Token Pickle Finance (PICKLE) po rozpowszechnieniu się wiadomości o hacku, stracił prawie 58% w ciągu zaledwie kilku godzin.
Ktokolwiek zaatakował protokół DeFi, ukradł fundusze z produktu DAI PickleJar - lub PJar. W tej puli znajdowały się tokeny cDAI wyemitowane przez Compound oraz tokeny DAI zdeponowane przez Picke Finance. Firma Pickle Finance tworzy rozwiązania do automatycznego przenoszenia funduszy pomiędzy różnymi protokołami DeFi w celu maksymalizacji zysków. Dlatego też wymagały one zdeponowania środków w Compound, jako czegoś w rodzaju "wspólnego podłoża" dla handlu i arbitrażu.
Atak na Pickle Finance nie jest następstwem pożyczki flash, która jest prawdopodobnie najczęściej używaną metodą do hackowania protokołów DeFi. W tym przypadku, haker stworzył złośliwy kontrakt i wykorzystał go do interakcji z legalnymi kontraktami.
Emiliano Bonassi, współzałożyciel DeFi Italia, opisał w przybliżeniu, w jaki sposób haker dokonał włamania. Krótko mówiąc, napastnik stworzył "złe słoiki" - umowy z podobnym interfejsem do "dobrych słoików", jednak inaczej zaprogramowane. Następnie napastnik wymienił środki pomiędzy swoim "złym słoikiem" a rzeczywistym słoikiem cDAI, przyjmując w ten sposób 20 milionów dolarów.
Wg Bonassiego proces był niezwykle złożony, "dobrze zbadany i niełatwy." Jednak nawet jego zaskoczyło, że hakerzy nie polegali na pożyczce flash.
Komentarze