Program pilotażowy szwedzkiej e-korony potrwa do 2022 roku

Szwedzki bank centralny, Riksbank, ogłosił przedłużenie programu pilotażowego cyfrowej korony. Badania nad CBDC skandynawskiego kraju potrwają do końca lutego 2022 roku.  Poza informacją o oddaleniu terminu zakończenia pilotażu, w ogłoszeniu na stronie szwedzkiego banku centralnego, przedstawiono także kluczowe działania, zaplanowane na 2021 rok:
Celem na nadchodzący rok jest dalszy rozwój rozwiązania technicznego, z naciskiem na wydajność, skalowalność, testowanie funkcji off-line oraz wprowadzenie zewnętrznych uczestników do środowiska testowego. - czytamy w oświadczeniu Riksbanku.
Głównym zadaniem programu pilotażowego e-korony jest poszerzenie wiedzy Riksbanku na temat tego rodzaju aktywów. Tak jak informowano w grudniu zeszłego roku, decyzja o wyemitowaniu szwedzkiego CBDC musi zapaść na szczeblu politycznym. Do tej pory nie doszło jednak do żadnych postanowień, a temat projektu nie został wciąż poddany publicznej debacie. Mimo to szwedzki bank centralny pozostaje aktywnym uczestnikiem światowych trendów i w ubiegłym roku rozpoczął badania nad własnym CBDC. Pilotaż e-korony odbywa się we współpracy z lokalnym potentatem informatycznym - spółką Accenture. Próbna wersja szwedzkiego CNDC jest budowana na prywatnym blockchainie Corda firmy R3. Oznacza to, że dostęp do projektu ogranicza się do wąskiego grona osób.

Bezgotówkowa Szwecja

Zgodnie z badaniami banku centralnego Szwecji transakcje gotówkowe w kraju to mniej niż 10% ze wszystkich dokonywanych płatności. Ankieta była przeprowadzana przed pandemią i należy się spodziewać, że Coivid-19 mógł wpłynąć jedynie na dalsze odchodzenie społeczeństwa od fizycznej waluty. W tej sytuacji wprowadzenie CBDC mogłoby okazać się korzystnym krokiem, który pozwoli na szybsze i bezpieczniejsze płatności oraz usprawni zarządzenie publicznymi finansami. Riksbank nie myśli jednak o całkowitym wyparciu gotówki i według założeń pilotażu e-korona miałaby stanowić jej uzupełnienie.

Komentarze

Ranking giełd