Producent chipów Nvidia: kryptowaluty nie są pożyteczne

Zdaniem szefa technicznego Nvidia, rozwój chatbotów jest bardziej opłacalnym wykorzystaniem mocy obliczeniowej niż mining kryptowalut.
Michael Kagan, dyrektor do spraw technologii Nvidia powiedział, że kryptowaluty „nie przynoszą niczego pożytecznego społeczeństwu” pomimo tego, iż potężne procesory firmy sprzedają się w tym sektorze w ogromnych ilościach. Jego zdaniem, istnieją bardziej opłacalne zastosowania mocy obliczeniowej, na przykład chatbot ze sztuczną inteligencją ChatGPT:
Wszystkie te rzeczy związane z kryptowalutami, potrzebowały równoległego przetwarzania, a [Nvidia] jest najlepsza, więc ludzie właśnie zaprogramowali ją, by użyć do tego celu. Kupili mnóstwo rzeczy, a potem w końcu to upadło, bo nie wnosi nic pożytecznego dla społeczeństwa. AI to robi. (...) Dzięki ChatGPT każdy może teraz stworzyć własną maszynę, własny program: wystarczy powiedzieć jej, co ma robić, a ona to zrobi. A jeśli nie działa tak, jak chcesz, powiedz mu: „Chcę czegoś innego” - powiedział w rozmowie z The Guardian.
ChatGPT to jeden z największych modeli językowych na świecie, który został wytrenowany na bazie miliardów zdań z Internetu. Już w przeciągu tygodnia od uruchomienia, z narzędzia skorzystało milion użytkowników. ChatGPT jest w stanie generować teksty na różne tematy, odpowiadać na pytania, a także wykonywać inne zadania językowe. Należy jednak pamiętać, iż ChatGPT jest jedynie narzędziem, a jego wyniki zależą od jakości danych treningowych i kontekstu, w którym jest używany. W związku z tym ważne jest, aby dokładnie przetestować i dopasować model do konkretnego zastosowania.

Nvidia krytykuje kryptowaluty

Michael Kagan dodał, że nigdy nie wierzył w potencjał kryptowalut:
Nigdy nie wierzyłem, że [krypto] jest czymś, co zrobi coś dobrego dla ludzkości. Wiesz, ludzie robią szalone rzeczy, ale oni kupują twoje rzeczy, a ty im je sprzedajesz. Ale nie przekierowujesz firmy, aby wspierała cokolwiek to jest.
W maju 2021 roku Nvidia wypuściła oprogramowanie, które sztucznie ograniczało możliwość wykorzystywania jej kart graficznych do wydobywania Ethereum (ETH), by w ten sposób zapewnić dostawę preferowanym klientom, czyli np. badaczom AI i graczom. Jednak algorytm został szybko ominięty przez kreatywnych twórców narzędzi górniczych. Ostatecznie ograniczenie zostało w pełni odblokowane, co miało wpływ na ceny GPU, ale nie nazbyt długo.

Microsoft i Nvidia

Microsoft poinformował, że zakupił dziesiątki tysięcy procesorów firmy Nvidia skoncentrowanych na sztucznej inteligencji, czyli procesorów graficznych A100, aby zasilić obciążenie OpenAI. Nvidia sprzedała 20 000 H100, następcy tego układu, firmie Amazon dla jej usługi chmury obliczeniowej AWS. Kolejne 16 000 zostało sprzedane firmie Oracle.

Komentarze

Ranking giełd