Binance Margin – jak działa i jak na nim handlować? [3 wskazówki]
Redakcja
Jeżeli jesteś aktywnym traderem i chciałbyś zwiększyć swoje zyski bez angażowania większego kapitału, istnieje na to ciekawy sposób. Wystarczy, że skorzystasz z dźwigni finansowej. Na rynku pojawiło się mnóstwo platform, które pozwalają handlować kryptowalutami lewarując swoje pozycje. Największą i najbezpieczniejszą jest jednak giełda Binance, a konkretniej jej produkt Binance Margin. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci czym jest Binance Margin oraz jak efektywnie korzystać z tej funkcji. Co więcej, przedstawimy promocję Binance Funday Friday, która pozwala czerpać jeszcze większe korzyści z handlu. Tak więc, zaczynamy!
Co to jest handel margin?
Binance jest największą giełdą kryptowalut na świecie przetwarzającą największe wolumeny. Jednak oprócz tradycyjnych rynków spot, platforma ta oferuje też wiele innych zaawansowanych produktów i funkcji. Jedną z nich jest Binance Margin - funkcja, która pozwala handlować kryptowalutami z wykorzystaniem środków dostarczonych przez stronę trzecią.
W porównaniu z transakcjami spot, handel margin pozwala na osiąganie większych zysków. Daje bowiem dostęp do dźwigni finansowej. Warto jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem potencjalnych zarobków, rośnie również ryzyko. W razie trendu, który nie odpowiada Twoim przewidywaniom, istnieje możliwość, że Twoja pozycja zostanie zlikwidowana, a ty stracisz wszystkie swoje pieniądze. Tak więc handel z dźwignią to broń obosieczna. Możesz zarówno spotęgować swoje zyski, jak i straty.
Margin trading jest szczególnie popularny na rynkach o niskiej zmienności. Niskie wahania cen powodują, że właściwie niezbędne jest skorzystanie z dźwigni, aby osiągać zyski - zwłaszcza przy niewielkiej inwestycji. Właśnie dlatego handel margin (lewarowany) oprócz kryptowalut ma też zastosowanie na innych rynkach, np. akcji, towarów lub walut (forex).
Załóżmy, że chcesz otworzyć pozycję kwotą 10 000 dolarów, kurs bitcoina również wynosi 10 000 dolarów, a Ty chcesz kupić BTC z dźwignią x3.
Zabezpieczenie: Zabezpieczenie to pierwotna kwota Twojej inwestycji. Jeżeli kupisz 3 BTC po cenie 10 000 USD każdy i zastosujesz dźwignię x3, to Twoje zabezpieczenie wyniesie 10 000 USD, a całkowita początkowa ekspozycja będzie równa 3 BTC (30 000 USD). Oznacza to, że pozostałe 20 000 USD potrzebne na zrealizowanie transakcji zostało pożyczone.
Jeśli zamknąłbyś transakcję w takim momencie, Twoja pozycja wygeneruje 3 000 USD zysku, czyli 3x więcej niż na rynku SPOT.
Wszystko to przy założeniu, że cena bitcoina zmieniła się tylko o 1000 USD.
Jak handlować na Binance Margin - poradnik krok po kroku
Handel kryptowalutami z wykorzystaniem dźwigni finansowej na Binance Margin jest bardzo prosty i intuicyjny. Cały proces sprowadza się w zasadzie do wykonania tylko kilku kroków.
Po pierwsze musisz posiadać konto na Binance. Jeżeli jeszcze go nie masz, możesz je założyć klikając w ten link, a następnie postępując według instrukcji zawartej w naszym innym poradniku. Pamiętaj, że aby handlować z dźwignią na Binance musisz przejść również weryfikację tożsamości.
Po pomyślnym założeniu konta, zaloguj się.
Teraz w górnym menu najedź na "Handluj", a następnie kliknij "Margin".
Teraz musisz przenieść swoje środki z portfela Spot do portfela Margin, aby użyć ich jako zabezpieczenia. W tym celu kliknij przycisk "Transfer" (jak na poniższym obrazku).
Po uzupełnieniu portfela Margin jesteś gotowy do przeprowadzenia transakcji. Możesz wybierać pomiędzy trybem "Cross Margin" lub "Izolowany" (szczegóły). Maksymalna dźwignia dla tych trybów wynosi odpowiednio x3 i x10 (oznacza to, że możesz otworzyć pozycję maksymlanie 3 lub 10-krotnie większym kapitałem niż posiadasz). W przypadku gdy chcesz zagrać pozycję long kliknij "Kup BTC". Jeśli przewidujesz, że cena BTC spadnie, możesz również zagrać pozycję short klikając "Sprzedaj BTC".
Jak efektywnie handlować na Binance Margin?
Handel Margin nie jest wcale taki prosty jak mogłoby się wydawać. Istnieje jednak kilka strategii, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko i potencjalnie zwiększyć zyski:
Obserwuj poziom Margin
Ważną rzeczą jest, aby obserwować poziom swojego Marginu. Binance wykorzystuje go bowiem do oceny ryzyka związanego z Twoją pozycją. Bacznie monitorując ten wskaźnik możesz uniknąć zlikwidowania pozycji, a co za tym idzie ograniczyć straty.
Więcej szczegółowych informacji dot. poziomu marginu oraz wezwania do uzupełnienia depozytu znajdziesz na oficjalnej stronie Binance. Warto zapoznać się z nimi bliżej przed rozpoczęciem handlu lewarowanego.
Korzystaj z okresu przerwy
Binance podczas handlu Margin pozwala skorzystać z tzw. okresu przerwy. Umożliwia on zawieszenie wszystkich działań związanych z handlem na określony czas (1 dzień, 3 dni lub 1 tydzień). W tym czasie środki znajdujące się w portfelu Margin nie mogą być używane do pożyczania jakichkolwiek kryptowalut. Dlaczego warto korzystać z okresu przerwy? Pozwala on kontrolować swoje ruchy w stresujących sytuacjach oraz uniemożliwia dokonywanie pochopnych, nieodpowiedzialnych decyzji.
Pamiętaj, że po aktywowaniu okresu przerwy, nie można już odwrócić decyzji. Zakończy się on dopiero po upływie ustawionego przez Ciebie czasu. W międzyczasie dezaktywowane zostaną wszelkie funkcje handlowe oraz przyciski służące do potwierdzania.
Aby włączyć okres przerwy, wystarczy że wejdziesz na stronę Binance, klikniesz "Portfel" > "Margin" >"Więcej Danych" > "Okres Przerwy od Pożyczania". Istnieje także alternatywna metoda. Przejdź na stronę Binance Margin, kliknij ikonę "⋮", a następnie "Okres Przerwy". Kolejnym krokiem jest wybór czasu trwania okresu przerwy (1, 3 lub 7 dni) i kliknięcie przycisku "Potwierdź".
Wybierz tryb Cross Margin lub Izolowany Margin
Binance pozwala na korzystanie z dwóch trybów handlu Margin:
Tryb izolowany jest niezależny dla każdej pary handlowej. Oznacza to, że każda para handlowa posiada swoje własne niezależne konto. Tym samym, na jednym koncie przelewane, przechowywane i pożyczane mogą być tylko określone kryptowaluty. Przykładowo na izolowanym koncie BTCUSDT dostępne są tylko BTC i USDT. Co więcej, w tym przypadku pozycja jest niezależna dla każdej pary handlowej. Jeżeli konieczne jest uzupełnienie zabezpieczenia, nie zostanie ono dodane automatycznie. Gdy dojdzie do likwidacji na jednej pozycji, nie będzie ona miała wpływu na inne.
Tryb Cross Margin jest zupełną odwrotnością trybu Izolowanego. Jest on rozdzielany pomiędzy różne konta Margin użytkownika. Co to oznacza? Że każdy użytkownik może otworzyć tylko jedno konto Cross Margin, a na tym koncie dostępne są wszystkie pary handlowe. Aktywa są też dzielone między wszystkie pozycje, a poziom zabezpieczenia jest obliczany na podstawie łącznej wartości aktywów i zadłużenia. Co więcej, w przypadku gdy nastąpi likwidacja, likwidowane są wszystkie pozycje, a nie tylko jedna. Dla przykładu jeśli otworzysz kilka pozycji, a jedna z nich zacznie mocno tracić, może okazać się, że będziesz zmuszony zamknąć również inne pozycje.
Jakiś czas temu Binance stworzył także nową promocję, która pozwala na dodatkowy zarobek z handlu Margin na Binance nazwaną Funday Friday. Na czym ona polega? Pozwala kwalifikującym się użytkownikom na otrzymanie udziału w 20% przychodu z obrotu na platformie. Nagroda jest obliczana na podstawie średniej dziennej wartości obrotu i pożyczek użytkownika podzielonej przez obrót i pożyczki wszystkich kwalifikujących się inwestorów.
Warunki kwalifikacji do nagrody są proste. Wystarczy posiadać konto Binance Margin oraz przejść weryfikację. Następnie trzeba obracać 1000 BUSD lub więcej dziennie przy pożyczce wynoszącej nie mniej niż 100 BUSD.
Promocja Funday Friday rozpoczęła się w dniu 14 stycznia i będzie aktualna aż do odwołania. Oznacza to, że będziesz mógł zarobić dodatkowe środki raz w tygodniu. Dokładne zasady i informacje dot. dystrybucji nagród znajdziesz pod tym linkiem.
Ostrzeżenie przed ryzykiem
Pamiętaj, że handel lewarowany (margin) cechuje się większym ryzykiem, niż tradycyjny handel spot. Z racji na wykorzystywaną dźwignię, nawet niewielkie ruchy cenowe mogą doprowadzić do straty całego depozytu. Z tego powodu sugerujemy, by z tej funkcji korzystali traderzy, którzy mają już doświadczenie na rynku kryptowalut lub na innych rynkach lewarowanych. Warto dodać, że zmienność na kryptowalutach potrafi być bardzo duża, dlatego nawet niewielka dźwignia może być ryzykowna.
Komentarze