Popularna sieć, którą okradziono 2 lata temu na 625 mln USD, znów zaatakowana!

Historia lubi powtarzać. Sieć Ronin Network, o której było głośno w 2022 roku za sprawą exploita, w wyniku którego utracono rekordową ilość środków, znów została okradziona. Nie wiadomo jednak czy i tym razem był to skok przeprowadzony przez hackerów z Korei Północnej, a może działanie white hat hackera.
  • Popularna sieć skupiona wokół gaminigu straciła ethery o wartości 11,8 miliona dolarów. Dwa lata temu wyprowadzono z niej środki o wartości 625 milionów dolarów,
  • Firma PeckShield nie wyklucza jednak, że dzisiejsza sytuacja może być spowodowana przez white hat hackera, czyli działającego etycznie exploitera.

Ronin Network znów okradzione

Ostatnie dni w środowisku kryptowalut zdecydowanie nie należą do spokojnych ani nudnych. Silna korekta na całym rynku, która między innymi zepchnęła cenę bitcoina na południe o 20%, wywołała sporo emocji wśród inwestorów. Jak nie miliardowa likwidacja lewarowanych pozycji, to kolejny atak w sektorze zdecentralizowanych finansów. Słynny most blockchainowy - Ronin Network - po dwóch latach od tragicznych zdarzeń, gdy ukradziono z niego 625 milionów dolarów w kryptowalutach - znów padł ofiarą ataku. Tym razem jest to jednak kwota 11,8 miliona dolarów w postaci etherów. Wtedy, w marcu 2022 roku, za atakiem stał północnokoreański kolektyw hackerski - Lazarus Group. Tym razem podejrzewa się, że sprawcą całej sytuacji jest działający w pojedynkę hacker i to prawdopodobnie z łatką "white hat". Chodzi więc o osobę działającą etycznie, której praca skupia się na wykorzystaniu odkrytych luk w zabezpieczeniach danego protokołu kryptograficznego, jednakże finalnie zwraca wyprowadzone środki włodarzom za dany procent "łupu". Tak przynajmniej może wynikać z posta opublikowanego przez firmą ochroniarską blockchain - PeckShield. //twitter.com/PeckShieldAlert/status/1820769744292872240 Nic nie jest jeszcze pewne co do intencji napastnika, jednakże napawającym optymizmem aspektem tego zdarzenia jest fakt, że exploit został dokonany przy pomocy bota o maksymalnej wartości ekstrakcyjnej (MEV). Jest to specjalne narzędzie wykorzystywane przez walidatorów sieci do analizowania możliwości arbitrażu w zdecentralizowanych finansach (DeFI). Działa to w ten sposób, że boty MEV automatycznie wdrażają strategie arbitrażowe, a i często bywa i tak, że przy okazji dochodzi do znalezienia przez nich dziur w danym protokole. Dziś właśnie transakcja na kwotę 9,8 miliona dolarów na moście Ronin została wykona za pośrednictwem takiego bota MEV. //twitter.com/CyversAlerts/status/1820777048387858724 Jakiś czas temu white hat hacker wykorzystał tę metodę do przeprowadzenia expoloita na Rho Markets o wartości 7,6 miliona dolarów. Po tygodniu włodarze platformy odzyskali wszystkie środki po dogadaniu się z hackerem.

Komentarze

Ranking giełd