Proces regulacji branży kryptowalut postępuje praktycznie w każdym regionie świata. Polski obóz władzy także dostrzega coraz większą potrzebę monitorowania tego sektora. Jak ujawniono, w ciągu najbliższych miesięcy mają wejść w życie nowe przepisy dot. cyfrowych aktywów.
- Ogłoszono prace nad nowymi ramami prawnymi dot. sektora kryptowalut w Polsce. Mają wejść w życie jeszcze w tym roku,
- Organem nadzorczym, który będzie sprawował kontrolę nad ich przestrzeganiem przez podmioty działające na tym rynku, ma być
Komisja Nadzoru Finansowego.
Nowy rząd bierze się za kryptowaluty w Polsce
Jak przekazał serwis Money.pl, nowa władza w naszym kraju zdecydowała o tym, że jedną z priorytetowych spraw jest odpowiednie uregulowanie branży kryptowalut.
Ma do tego dojść po tym, jak rząd uchwali projekt ustawy, która być gotowa już w drugim kwartale tego roku. Z oficjalnego komunikatu wynika, że "projekt ustawy jest wynikiem przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę (UE) rozporządzenia 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów".
Organem, przed którym będą odpowiadać firmy działające w branży kryptowalut na terenie Polski, ma być
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Wiadomo już, że instytucja ta będzie uprawniona do nakładania kar finansowych wobec podmiotów, których działania naruszą któryś z zapisów nowych regulacji.
Wprowadzenie nowych przepisów podyktowane jest koniecznością przygotowania ram prawnych dla prawidłowego funkcjonowania rynków kryptoaktywów, niezbędne jest tym samym zapewnienie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów przez wyposażenie Komisji Nadzoru Finansowego, zwanej dalej KNF, w odpowiednie do tego środki
- poinformowano.
Jakie zmiany zajdą po wprowadzeniu nowych regulacji?
Z tego, co zdążono już przekazać do opinii publicznej, to poza wskazaniem wspomnianego organu nadzorczego, dowiadujemy się o tym, że KNF będzie nakładał na emitentów kryptowalut pewne obowiązki.
Między innymi każdy, to będzie chciał wypuścić na rynek swój token, będzie musiał dostarczać regularnie Komisji raporty dotyczące prowadzonej przez siebie działalności związanej z tą branżą.
Poza karami finansowymi ponoć rozważa się wprowadzenie opcji odpowiedzialności karnej dla osób, które znacznie naruszą narzucane przepisy.
Planowane rozporządzenie ma także na celu określenie dokładnych zasad określających kwestie tajemnicy zawodowej a także form komunikacji biznesowej z klientami oraz inwestorami. Czyli wygląda to na dość zbliżone dyrektywy do tych, jakie kilka miesięcy temu
weszły w życie w Wielkiej Brytanii.
Będziemy Was informować o postępach w tym temacie.
Komentarze