Ministerstwo Cyfryzacji powołało do życia specjalną grupę zadaniową, której celem jest doradzanie organom władzy państwowej w tym, jak najlepiej wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, by usprawnić wiele procesów administracyjnych.
- Krzysztof Gawkowski, czyli Wicepremier oraz Minister Cyfryzacji powołał do życia specjalną grupę doradców z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji. W skład zespołu "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski" będą wchodzić specjaliści z tego rynku, którzy mają już na koncie międzynarodowe sukcesy,
- Głównym zadaniem tego podmiotu będzie przygotowywanie odpowiednich rekomendacji dla instytucji państwowych, w jaki sposób można wykorzystać potencjał AI do usprawnienia kluczowych segmentów działań naszego państwa.
Polski rząd i sztuczna inteligencja
W naszym kraju branża technologiczna wcale nie odstaje poziomem od zagranicznych rynków i
możemy pochwalić się wieloma wybitnymi postaciami z tego sektora. Dotychczas na łamach naszego portalu mieliśmy okazję informować Was głównie o
sukcesach projektów z branży
blockchaina/Web3 i gdy zostawały one doceniane przez zewnętrzne podmioty.
Polska posiada również silną reprezentację w branży
sztucznej inteligencji, która została zauważona nawet przez
nasz rząd. Z inicjatywą wsparcia organów państwowych przez specjalistów od AI wyszedł jakiś czas temu
Miron Mironiuk, założyciel oraz CEO
Cosmose AI, czyli wywodzącego się z Polski projektu, który odnosi już pierwsze sukcesy na największych rynkach Azji.
Z ramienia tej firmy udało się uruchomić m.in. pilotażowy program nauczania programowania w szkołach podstawowych. Inicjatywa o nazwie "Programowanie = Nasz Drugi Język" wystartowała w wrześniu 2023 roku i patronat nad nią objęło nasze Ministerstwa Cyfryzacji.
Teraz zespół doradców, który wchodzi w skład grupy "PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski" skupi się na 10 najważniejszych obszarach, w których sztuczna inteligencja tworzy najwięcej szans na usprawnienie działań państwa.
Wspomina się w tym przypadku o procesach z zakresu
bezpieczeństwa, edukacji, zdrowia publicznego, skutecznego państwa oraz rozwoju, gdzie AI doprowadzi do zwiększenia efektywności, wyeliminowania pewnych barier i usprawni planowanie kolejnych strategii.
Zespół specjalistów ma działać pro bono w celu przygotowania pakietu rekomendacji dla polskiego rządu oraz dzielenia sią z jego pracownikami niezbędną wiedzą z zakresu sztucznej inteligencji.
120 lat temu dzięki wynalezieniu elektryczności, Stany Zjednoczone wyprzedziły Wielką Brytanię jako najbogatszy kraj świata. Dzisiaj, dzięki najlepszym inżynierom, to Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia. Dlatego wraz z innymi polskimi ekspertami i ekspertkami, postanowiliśmy zaoferować swoją wiedzę i doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, które mają szansę pomóc Polsce w skoku rozwojowym. Jako ludzie z kręgów biznesu, nauki i programowania, patrzymy na to, jak na ogromną szansę dla Polski, bardzo ambitny projekt, który trzeba natychmiast dobrze zaplanować i wykonać. Na co dzień jesteśmy rozsiani po świecie, ale dziś nasze miejsce jest tu – czas oddać naszą wiedzę państwu, a w obszarze sztucznej inteligencji wsparcie jest niezbędne
- komentuje
Miron Mironiuk, który będzie stał na cele nowego zespołu.
Jak ogłoszono, do składu zespołu ekspertów dołączą również tak wybitne postacie, jak
Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Karol Kurach oraz Łukasz Kidziński.
Komentarze