Panama idzie w ślady Salwadoru. Chce uczynić kryptowaluty metodą płatności

Członek panamskiej niezależnej partii opozycyjnej Bancada Independiente wprowadził pro-kryptowalutowy projekt ustawy do panamskiego Kongresu. Jego celem jest uregulowanie kryptowalut jako metody płatności i uczynienie kraju "kompatybilnym z blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i Internetem".

Panama idzie w ślady Salwadoru

Salwador dopiero wczoraj uczynił Bitcoina prawnym środkiem płatniczym. Dziś Panama złożyła w Kongresie ustawę, która ma uczynić kryptowaluty legalnym środkiem płatniczym dla celów cywilnych, handlowych i podatkowych. Kongresmen Silva napisał na Twitterze.
Dążymy do tego, aby Panama stała się krajem kompatybilnym z blockchainem, aktywami kryptowalutowymi i internetem. Ma to potencjał, aby stworzyć tysiące miejsc pracy, przyciągnąć inwestycje i uczynić rząd przejrzystym.
Zgodnie z dokumentem, nowe przepisy pozwoliłyby legalnym podmiotom "swobodnie używać kryptowalut, w tym BTC i ETH jako środka płatniczego dla każdej operacji cywilnej lub handlowej, która nie jest zabroniona przez system prawny Republiki Panamy." Ponadto, Panama za pomocą blockchaina chce przenieść wszystkie publiczne rejestry do łańcucha oraz zdigitalizować akty legislacyjne i administracyjne.

Delikatne różnice

W przeciwieństwie do prawa Salwadoru, które wymaga od firm akceptacji Bitcoin jako środka płatniczego, nowe przepisy Panamy - jeśli zostaną uchwalone - nie sprawią, że akceptacja kryptowalut będzie obowiązkowa. Zamiast tego, obywatele i firmy będą miały swobodę wyboru. Jednak podobnie jak Salwadorczycy, Panamczycy będą mogli płacić podatki, opłaty i inne zobowiązania za pomocą kryptowaluty. Chociaż kraj ten nie ma banku centralnego ani oficjalnie narzuconej waluty krajowej, Panamczycy używają dolara amerykańskiego od czasów porozumienia monetarnego Taft-Arias z 1904 roku.

Komentarze

Ranking giełd