Ostrzeżenia od użytkowników: fałszywi Zaorscy, romansowe scamy i problemy z ByBit

Ostrzegamy przed oszustwami zgłoszonymi przez czytelników oraz publikujemy opis incydentu na giełdzie kryptowalut ByBit. Uwaga na platformy: Kudx, Toncoin, Conbesa, Finexoption, TheCoinTrust, Lamelle Financial Consultants oraz telegramową grupę @Markett_winners.

"Rafał Zaorski" napisał do Ciebie i obiecuje pomoc w tradingu?

  • STRONY: kudx.com, finexoption.us
Zastanów się kilka razy zanim skorzystasz z oferty. Wraz ze wzrostem popularności Rafała Zaorskiego, jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się fałszywe konta-klony, które podszywają się pod znanego spekulanta. Na naszą skrzynkę wpłynęło kilka zgłoszeń od ludzi, którzy zostali oszukani w ten sposób na Twitterze, Instagramie i Telegramie. Oszuści nie śpią i wykorzystują modę na nazwiska. Schematy scamu są różne, ale cel jest jeden. Nakłonienie atakowanej osoby do przesłania kryptowalut na fałszywą platformę tradingową lub prosto do portfela oszustów. Nie znasz się na kryptowalutach? Nie szkodzi - oszuści pomogą Ci założyć konto na jednej z popularnych giełd (w zgłoszeniach najczęściej przewijają się Blockchain.com, Binance i Coinbase). Popularnym narzędziem służącym oszustom "do pomocy" przy zakładaniu takiego konta jest AnyDesk, lub inny program dający im zdalny dostęp do pulpitu. Dzięki temu oszuści mogą później samodzielnie wyczyścić Ci konto.Podsumowując: nie korzystaj z ofert dobrych wujków, którzy proponują Ci pomoc w zarabianiu pieniędzy. Takie rzeczy nigdy nie kończą się dobrze. Fałszywi Rafałowie Zaorscy, zapraszali do skorzystania z platform:
  • finexoption.us - fałszywy broker, straty: 53 000 złotych,
  • kudx.com - fałszywa giełda kryptowalut, straty: dwa transfery ETH.
Wszystkie to szerzej nieznani fałszywi brokerzy lub giełdy kryptowalut, działający poza jakąkolwiek jurysdykcją i prowadzone przez anonimowe osoby lub grupy.

"Zarzynanie świni" albo oszustwo z Tindera

  • STRONA: toncoin.ltd
Odmianą oszustwa na Rafała Zaorskiego i dobrych pomocników w zarabianiu jest tzw. Pig butchering lub romansowy scam. Akcja rozpoczyna się na portalu randkowym i szybko przenosi do komunikatora, w którym oszust odsłania przed Tobą swoją duszę. Po dłuższym czasie znajomości napomknie o tym, że zarabia na inwestowaniu i złoży Ci nieśmiałą propozycję. To może być fałszywa giełda, podejrzany broker albo nowy token, do kupienia tylko na jakiejś dziwnej stronce. Kończy się złamanym sercem i opróżnionym portfelem. Na szczęście nasz czytelnik w porę zorientował się co mu grozi i nie skorzystał z polecanej mu platformy Toncoin. Niestety tego rodzaju oszustwa są coraz popularniejsze i prowadzą do niezliczonej ilości fałszywych ofert inwestycyjnych. Zjawisko opisywaliśmy szerzej we wcześniejszym ostrzeżeniu.

Fałszywe platformy inwestycyjne Coinbesa, TheCoinTrust, Lamelle Financial

  • STRONY: coinbesa.net, thecointrust.com/pl, lamellefinancialconsultants.com/pl
Opis trzech incydentów wskazują, że w ich przypadku chodzi o fałszywe platformy inwestycyjne, obsługiwane przez oszustów na słuchawce. Na tego rodzaju scamy można trafić najczęściej, klikając płatne reklamy z Google i Facebooka. Link kieruje Cię do artykułu, a artykuł prowadzi do docelowej platformy, gdzie aby zarejestrować się należy podać swój numer telefonu. Oszuści szybko do Ciebie zadzwonią. Wpłata środków wygląda zwykle podobnie jak w przypadku fałszywych Zaorskich: oszuści chętnie pomogą Ci założyć konto na legalnej giełdzie i pokażą jak przelać im kryptowaluty. W tym momencie straciłeś swoje aktywa. Później dostaniesz informację, że Twoje środki na platformie zostały zablokowane pod jakimś pretekstem. W przypadku Coinbesa była nim rezerwacja miejsca w mining poolu, Lamelle Financial Consultants chciał 900 euro za założenie konta w banku UBS, a The Coin Trust 1200 EUR za możliwość dalszego inwestowania. Wśród częstych powodów są także wymyślone podatki i opłaty. Oszuści obiecują, że po uregulowaniu rzekomych należności pozwolą wypłacić środki. Ich celem jest nakłonienie ofiary do wpłacania kolejnych pieniędzy, które również przepadną. Portal ForexRev, który agreguje dane o fałszywych brokerach, również ostrzegał już przed Lamelle Financial Consultants i TheCoinTrust.

Podejrzane grupy sygnałowe

  • TELEGRAM: @Markett_winners
Telegramowe grupy dzielące się sygnałami generalnie nie cieszą się dobrą opinią i nie ma się czemu dziwić. Pomimo że zdarzają się uczciwe kanały, pole do dokonaniu oszustwa jest tutaj bardzo szerokie. Wszystko może sprowadzać się do płacenia abonamentu za niedziałające porady, jednak grupy na Telegramie są także popularny miejscem do reklamowania różnych niszowych projektów i shitcoinów w celu wywołania pomp. Według zgłoszenia w przypadku @Markett_winners mamy do czynienia z namawianiem do pobrania aplikacji oraz wysłania środków z obietnicą zysku.

Problemy z giełdą ByBit

W nadesłanym zgłoszeniu klient giełdy opisuje sytuację, w której nie otrzymał zapłaty za sprzedaż aktywów w ramach handlu P2P. Jak twierdzi, suport ByBit nie rozwiązał sprawy i nie pomógł mu w odzyskaniu środków, pomimo dostarczenia wszystkich wymaganych dowodów. Co więcej giełda miała poprosić o przesłanie jej nagrania z logowania do banku wraz z hasłem do konta. Nasz czytelnik pisze, że jego zgłoszenia były anulowane trzy razy, a środki przechowywane na giełdzie zostały zablokowane.

Komentarze

Ranking giełd