Opłaty za gaz Ethereum spadły do najniższego poziomu od 9 miesięcy

Opłaty za gaz na Ethereum osiągnęły najniższy poziom od ponad dziewięciu miesięcy. Głównym powodem spadku jest malejąca aktywność sieci, jednak liczba unikalnych aktywnych użytkowników wciąż pozostaje stabilna.

Spadek aktywności Ethereum

Koszt korzystania z sieci Ethereum osiągnął najniższy poziom od 9 miesięcy. Według Nansen, opłaty za gaz spadły dziś do zaledwie 10 gwei. Średni koszt transakcji w ciągu ostatnich kilku dni wynosił 12 gwei, co odpowiada mniej więcej 0,67 dolara. Dla porównania, w styczniu średnie koszty gazu na Ethereum wynosiły aż 218 gwei. Obniżenie opłat za gaz w sieci wynika z malejącego zapotrzebowania na przestrzeń bloków Ethereum. Ponieważ bloki zawierają ograniczoną ilość miejsca na transakcje, w okresach dużego natężenia użytkownicy podbijają cenę, aby ich transakcje zostały przetworzone priorytetowo. Kiedy jednak aktywność spada, sieć obniża ilość gazu potrzebną do zaspokojenia popytu. Rynek NFT OpenSea, który w ostatnich miesiącach był jednym z największych konsumentów gazu w sieci Ethereum, w ostatnich tygodniach odnotował spadek aktywności. OpenSea w dniu 13 marca obsłużył transakcje o wartości zaledwie 67,5 miliona. Taka liczba stanowi 70% spadek w stosunku do szczytowego poziomu z lutego. OpenSea nie jest jedyną aplikacją Ethereum, która odnotowała spadek aktywności. Uniswap, najpopularniejsza zdecentralizowana giełda na Ethereum, od listopada ubiegłego roku odnotowuje stały spadek liczby transakcji. 12 marca giełda osiągnęła najwyższy wolumen od kilku miesięcy wynoszący 799 milionów dolarów. Dla porównania, w szczytowym momencie, 10 listopada, w ciągu 24 godzin giełda przetworzyła transakcje warte 8,8 miliarda dolarów.

Liczba aktywnych portfeli Ethereum

Pomimo zmniejszającego się popytu na przestrzeń bloków Ethereum, liczba portfeli aktywnie korzystających z sieci nie wydaje się zmniejszać. Według danych Messari, liczba unikalnych aktywnych adresów Ethereum utrzymuje się stale powyżej 500 000. Oznacza to, że użytkownicy nadal dokonują transakcji w sieci, tylko rzadziej niż dotychczas. Dla wielu użytkowników Ethereum niskie opłaty za gaz mogą być błogosławieństwem. Ponieważ transakcje w sieci są teraz tańsze, traderzy mogą efektywniej korzystać z arbitrażu. Niskie opłaty za gaz sprzyjają też inwestorom NFT. Koszt wybicia NFT na platformach takich jak OpenSea jest bowiem również dużo tańszy.

Komentarze

Ranking giełd