Nowy Jork wprowadza 2-letnie ograniczenie wydobycia bitcoinów

Nowy Jork wykonał pierwszy w kraju krok ograniczający branżę wydobycia kryptowalut. To efekt podpisu złożonego przez gubernator Kathy Hochul na przepisach przyjętych wcześniej przez senat stanu.
Nowe przepisy, o których informowaliśmy przed kilkoma miesiącami, wchodzą w życie w obliczu rosnącej presji na regulację branży kryptowalutowej po upadku giełdy FTX, ale ich głównym celem jest uwzględnienie zagadnień dotyczących ochrony środowiska i energooszczędności.
- Zadbam o to, aby Nowy Jork nadal był centrum innowacji finansowych, a jednocześnie podejmę ważne kroki, aby priorytetowo traktować ochronę naszego środowiska – powiedziała gubernator Hochul z Partii Demokratycznej, w komunikacie wyjaśniającym przyczyny zatwierdzenia uchwalonych przepisów.
Nowe prawo ustanawia dwuletnie moratorium na nowe i odnowione zezwolenia dla elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi, które dostarczają prąd operacjom energochłonnego wydobywania kryptowalut „proof-of-work” (PoW). PoW to termin określający proces obliczeniowy, który rejestruje i zabezpiecza transakcje w bitcoinie i podobnych formach cyfrowych pieniędzy. Algorytm ten jest wykorzystywany również przez takie kryptowaluty jak dogecoin (DOGE), litecoin (LTC), czy ethereum classic (ETC). Prawo wymaga również, aby Departament Ochrony Środowiska ocenił, w jaki sposób wydobycie kryptowalut wpływa na zdolność stanu do osiągnięcia celów klimatycznych. Ekolodzy wskazali, że Nowy Jork działa przeciwko tym celom, pozwalając firmom wydobywającym kryptowaluty prowadzić własne elektrownie na gaz ziemny.

Firmy zapowiadają zmiany energetyczne

Zwolennicy kryptowalut argumentowali, że środek ten spowodowałby spowolnienie rozwoju gospodarczego Nowego Jorku. Wskazali również, że uderza wyłącznie w kryptowaluty, pomijając inne branże, które również wykorzystują paliwa kopalne. Wydobycie kryptowalut wymaga specjalistycznych komputerów, które zużywają duże ilości energii. W jednym z badań U.S. Energy Information Administration obliczono, że od listopada 2018 roczne zużycie energii elektrycznej przez sieć Bitcoin było porównywalne ze zużyciem Hongkongu w 2019 roku. W obliczu nowych przepisów niektóre firmy zapowiedziały już, że będą szukać sposobów na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych i wytwarzanie energii w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Komentarze

Ranking giełd