Nie stosujcie tej techniki! Vitalik Buterin udziela rad finansowych

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, jest ostatnio bardzo aktywny w mediach społecznościowych. Postanowił nawet udzielić porady inwestycyjnej. Nie została ona jednak dobrze przyjęta przez tych, którzy zainwestowali w Ethereum.
  • Vitalik Buterin sugeruje swoim obserwatorom na X, jak inwestować,
  • Jego porady wzbudziły kontrowersje, bowiem niejako odradził lokowanie kapitału w kryptowaluty.

Vitalik Buterin mówi, jak inwestować

7 stycznia Vitalik Buterin odpowiedział na post dotyczący strategii inwestycyjnej miliarderów Billa Gatesa i Warrena Buffetta. Zaczęło się od tego, że użytkownik X, alex_avoigt, napisał, że Bill Gates zaczął dywersyfikować swój portfel inwestycyjny, sprzedając akcje Microsoftu. Stało się to po tym, jak poznał Warrena Buffeta.
Uważaj na dywersyfikację i na znajomych, którzy ją polecają
– tak odpowiedział na to twórca Ethereum. To zaskakujące słowa. Dywersyfikacja (inwestycja np. w złoto, kryptowaluty i akcje znanej spółki) zwiększa bezpieczeństwo kapitału. Vitalik patrzy na to jednak inaczej.
Dojdź do punktu, w którym będziesz mieć dość na pokrycie wieloletnich wydatków. Bezpieczeństwo finansowe to wolność
- dodał. Zasugerował też, by wybierać inwestycje o niskim ryzyku. Innymi słowy, odradził inwestowanie w... kryptowaluty! Również zalecił nie granie na dźwigni wyższej niż x2. //twitter.com/VitalikButerin/status/1743991285214527532

Reakcja społeczności

Jak nie trudno było przewidzieć, porada Buterina nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Użytkownik CoinMamba napisał:
Dobra rada, jeśli jesteś już milionerem. Nie dotyczy ona jednak kogoś, kto próbuje się wzbogacić.
Gabor Gurbacs, specjalista ds. strategii Tethera i VanEck, zapytał Vitalika, czy ten „nadal sprzedaje ETH”, podczas gdy Autism Capital stwierdził, że „to nie brzmi optymistycznie”.

Czy Buterin ma rację?

Warto jednak zastanowić się, czy Buterin ma rację. Oczywiście, jeżeli ktoś ma już kapitał, który zabezpiecza go na wiele lat, może (a wręcz powinien) szukać bezpieczniejszych inwestycji. Wtedy ulokowanie np. 70% swoich pieniędzy w bezpieczne aktywa, a tylko 30% w ryzykowne wydaje się rozsądne. Jeżeli ktoś dopiero buduje swój majątek i chce to zrobić w miarę szybko (czyli w czasie krótszym niż 5 lat), jest niemal zmuszony ryzykować. Paradoksalnie świetnym przykładem była inwestycja w ETH, która w czasie poprzedniego cyklu pozwoliła inwestorom pomnożyć oszczędności o parę tysięcy procent.

Komentarze

Ranking giełd