Netflix dzięki sztucznej inteligencji wprowadza nowy standard efektów wizualnych

Dzięki sztucznej inteligencji Netflix może zmienić jakość efektów specjalnych. Niebawem słynne narzędzie, jakim jest Green Screen, dzięki któremu można tworzyć specjalne efekty w filmach, może odejść do lamusa. 
Nowa zmiana doprowadzi do urealnienia kinematografii mniejszym kosztem przy zachowaniu najwyższej jakości. 

Netflix korzysta ze sztucznej inteligencji 

Nowa technologia Netflix  - Magenta Green Screen - polepszy doświadczenia użytkowników platformy. Właśnie dzięki AI, jedna z najpopularniejszych platform video ma pomóc w skutecznym profilowaniu swoich użytkowników i sugerowaniu im odpowiednich treści. Oprócz tego przy użyciu sztucznej inteligencji Netflix tworzy wciągające fragmenty, podsumowania i zwiastuny filmów, które pomagają zwiększyć oglądalność.

Czym jest Magenta Green Screen?

Technologia MGS polega na filmowaniu aktorów na tle jasno - zielonych diod LED w połączeniu z diodami czerwonymi i niebieskimi oświetlającymi ich od przodu. Dzięki temu uzyskuje się ''magentowy blask''. Właśnie taka konfiguracja związana z oświetleniem tworzy oddzielne kanały czerwone, zielone i niebieskie. Każdy z nich odpowiada za inne czynności. Zielony kanał rejestruje tylko tło, sprawiając, że pierwszy plan wygląda na czarny. Czerwony i niebieski kanał rejestruje tylko pierwszy plan, czyniąc tło czarnym. Dzięki sztucznej inteligencji możliwa jest zamiana zielonego kanału w czasie rzeczywistym. Oznacza to w praktyce, że aktorzy mogą być realistycznie i natychmiast umieszczani na pierwszym planie innej sceny. Dodatkowo, dzięki AI można lepiej pracować z przezroczystymi obiektami i skomplikowanymi detalami.

AI nie tylko do efektów specjalnych 

Zastosowanie AI nie kończy się na etapie filmowania. Jak wiemy, technika Magneta Green Screen może również pomóc w przywróceniu pełnej gamy kolorów na pierwszym planie. Jest to osiągane za pomocą referencyjnej fotografii aktorów oświetlonych normalnym światłem. Inne firmy również korzystają z tego rodzaju rozwiązań. Przykładowo - Zoom używał AI do opracowania podsumowań spotkań przy pomocy GPT. Meta natomiast skupia się na tworzeniu lepszych i bardziej naturalnych reklam swoich usług. 

Potencjał i zagrożenia sztucznej inteligencji

Pomimo złożoności związanych z techniką MGS, Netflix wierzy w jej rozwój. Nie wszyscy podchodzą tak optymistycznie do tego rodzaju rozwiązań. Drew Lahat z firmy produkcyjnej Geiger Post uważa, że takie rozwiązanie: 
Może dobrze działać jedynie w pełni kontrolowanym miejscu. Ponadto program musiałby konkurować z innymi nowymi technikami, takimi jak wirtualne etapy produkcji. 
W odpowiedzi na takie zastrzeżenie analityk Netflixa - Paul Debevec - wskazuje, że:
Komputery już dostarczyły potężne narzędzia, które ułatwiają wiele rzeczy. MSG to kolejna rzecz, którą możemy usprawnić tworzenie wideo. Dzięki niej utalentowani artyści, których mamy, mogą skupić się na sztuce.

Czy AI Zastąpi ludzi w przemyśle filmowym?

Wiele osób zastanawia się jak technologia AI wpłynie na rolę ludzi w przemyśle filmowym. Czy AI ostatecznie może ich zastąpić? Prawdopodobnie w pewnej części tak. Niemal każda branża spotyka się z tym problemem. Niemniej jednak zarówno kinematografia, jak i każdy sektor przez długi czas z pewnością będą uzależnione od czynnika ludzkiego. Posiadanie emocji, umiejętność oceny oraz kompetencje miękkie - to tylko kilka z wielu aspektów, które do chwili obecnej nie zostały zastąpione przez AI. 

Komentarze

Ranking giełd