Moneta prywatnośi Firo doświadcza ataku 51%

Moneta prywatności Firo doznała wczoraj ataku 51%. W trakcie trwania ataku nieznany napastnik zreorganizował ponad 300 bloków na blockchainie projektu.

Poważny atak na blockchain Firo

Atak miał miejsce w środę rano. Zgodnie z protokołem blockchaina, atak nie był spowodowany błędem w kodowaniu, ale ze względu na charakter protokołu Proof of Work. Dla przypomnienia, ataki 51% na ogół dotyczą blockchainów, które wykorzystują konsensus Proof-of-work (PoW). Zdarzają się one, gdy podmiot kontroluje więcej niż połowę hashratu sieci. Umożliwia to reorganizację bloków i czerpanie z nich zysków, lub cenzurę transakcji. Dlatego też wystąpienie ataku 51% w przypadku Firo może być bardzo problematyczne dla tego altcoina. W tym przypadku atakujący zreorganizował ponad 300 bloków. Zmiana ta została zauważona przez użytkowników, którzy zgłaszali, że wcześniej potwierdzone transakcje stały się niepotwierdzone. Szef giełdy Binance - Changpeng Zhao ujawnił w tweecie, że atak spowodował odwrócenie potwierdzenia 306 bloków. Napastnicy skrócili historię bloków do 18 stycznia 2020 roku. Oznacza to, że transakcje, które zostały przeprowadzone w ciągu 48 godzin przed atakiem, zostały cofnięte. Póki co nie wiadomo jaki jest zakres wyrządzonych szkód. Zespół Firo twierdzi, że atak został wstrzymany, ale nie przedstawił strat jakie poniósł protokół. Twórcy blockchaina przyznali jednak, że giełdy prawdopodobnie poniosą straty, ponieważ napastnik zdeponował środki, które zostały następnie odwrócone.

Tuż przed ważną aktualizacją...

Atak na blockchain Firo nastąpił tuż przed wprowadzeniem nowej funkcji o nazwie Chainlocks. Chainlock jest drugorzędną warstwą walidacji, która miała ograniczyć ataki 51%. Po aktywacji Chainlocków, oprócz 51% hashrate'u, napastnik musiałby kontrolować 50 wszystkich głównych węzłów Firo. Jak praktycznie zawsze w takim przypadku, wiadomość o ataku 51% wpłynęła na cenę tokena FIRO. W momencie pisania tego artykułu cena monety spadła o 10% w ciągu ostatnich 24 godzin. Ataki na projekty Proof-of-Work z niskim hashratem są dosyć powszechne. W 2020 roku w podobny sposób ucierpiały projekty Ethereum Classic oraz Grin.

Komentarze

Ranking giełd