Mike McGlone wskazuje dużą przeszkodę dla bitcoina ze strony Fed-u

Starszy analityk z Bloomberg Intelligence prognozuje spadki wartości ryzykownych aktywów, w tym kryptowalut, które zaliczane są do tej grupy. Przedstawił on powody, dla których bitcoin (BTC) oraz pozostała część rynku może tkwić w objęciach niedźwiedzia.
W poście z 22 sierpnia br. udostępnionym na platformie X (dawnym Twitterze) Mike McGlone twierdzi, że ujemna podaż pieniądza w USA i rentowność obligacji skarbowych znajdujące się na najwyższym poziomie od około 2 dekad, mogą być przeszkodą dla BTC.  

Wzrost na bitcoinie tłumiony przez Fed?

Po wydrukowaniu bilionów dolarów po pandemii COVID-19 amerykański bank centralny ostro przystąpił do zacieśniania ilościowego, polegającego na zmniejszaniu podaży pieniądza, płynności, a także ogólnego poziomu aktywności gospodarczej. Jego celem jest zaś walka z inflacją. Zgodnie z danymi pochodzącymi od agencji informacyjnej Reuters podaż pieniądza w Stanach Zjednoczonych spada w najszybszym tempie od 1930 r., kiedy to w Amerykę uderzył tzw. Wielki Kryzys W jednym ze swoich tweetów Mike McGlone porównał ruchy bitcoina do zachowania giełdy z 1930 r. Ta bowiem w 1929 zmierzała w kierunku szczytu, któremu towarzyszyła wysoka zmienność cenowa, nadmierna płynność i spekulacje, jak również rewolucyjne technologie (mowa tu o elektryczności, telefonie, samochodach i możliwości podróżowania drogą lotniczą). [embed]//twitter.com/mikemcglone11/status/1693675912611389508?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1693675912611389508%7Ctwgr%5E7f87caf71af61b68f761e3b94411ebd5353c6247%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Fbitcoin-btc-may-see-another-big-obstacle-bloombergs-mike-mcglone[/embed] Różnica między środowiskiem, w którym obecnie rozwija się bitcoin, a tym z 1930 r. jest taka, iż wówczas Fed zaczął obniżać stopy procentowe. Aktualnie zaś są one podnoszone nieustannie od marca 2022 r. W rezultacie 100-tygodniowa średnia krocząca dla BTC odwróciła się w dół.

Aktualna sytuacja na rynku bitcoina

Czołowa kryptowaluta oraz altcoiny stoją w obliczu wielu wyzwań. Przedłużająca się bessa jest spowodowana nie tylko czynnikami makroekonomicznymi. Negatywny sentyment został wytworzony m.in. poprzez upadek wielu projektów z branży wirtualnych walut.  Inwestorzy coraz mniej ufają również scentralizowanym giełdom kryptowalut, które w ostatnim czasie są często atakowane przez regulatorów. Działania przeciwko nim podjęła m.in. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Oskarżyła ona, chociażby gigantów tj. Binance i Coinbase o sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych. 

Kurs BTC. Zakres 7-dniowy. Źródło: coinmarketcap.com

W chwili pisania tego tekstu za jednego BTC trzeba zapłacić około 26 tys. dol. Kryptowaluta ta wymazała około 11% swojej wartości w ciągu kilku ostatnich dni. Wśród społeczności wirtualnych walut panuje obecnie niepewność. 

Komentarze

Ranking giełd