Litewski urząd skarbowy sprzedaje skonfiskowane BTC, ETH i XMR

Litewski urząd skarbowy, State Tax Inspectorate (STI), sprzedał skonfiskowane kryptowaluty o wartości 6,4 mln euro. Następnie środki te zostały przekazane do budżetu państwa. Jest to pierwszy przypadek, kiedy litewski organ rządowy sprzedał przejęte kryptowaluty za waluty fiat. Według raportów, wśród sprzedanych cyfrowych aktywów były m.in. Bitcoin, Ethereum (ETH) oraz Monero (XMR). Monety zostały skonfiskowane w lutym tego roku. Irina Gavrilova, przedstawiciel STI w ogłoszeniu powiedziała, że konwersja krypto na euro trwała prawie dzień i dodała:
"Cały proces był dla nas nowy, począwszy od przejęcia skonfiskowanej kryptowaluty, a skończywszy na jej sprzedaży".
Wg Gavrilovy, w przyszłości będzie można znacznie łatwiej sprzedać takie skonfiskowane aktywa. Jednak w odniesieniu do sposobu, w jaki STI sprzedała kryptowaluty, zauważyła, że proces wymiany wymagał od urzędu stworzenia kryptowalutowego portfela. W innym wypadku niemożliwe byłoby otrzymanie środków od organów ścigania.

Skonfiskowane kryptowaluty w innych częściach świata

Różne kraje podchodzą do skonfiskowanych środków na różny sposób. W październiku Rumunia sprzedała na aukcji przejęte BTC i ETH. W 2017 r. Ernst and Young ogłosił aukcję 24 518 BTC, które zostały "skonfiskowane jako dochód z przestępstwa" przez australijską policję. W następnym roku bułgarskie organy ścigania skonfiskowały prawie 213 000 BTC, które również zostały sprzedane na aukcji. Nawet rząd USA zazwyczaj sprzedaje skonfiskowane krypto na aukcjach prowadzonych przez US Marshals Service. Na początku tego roku amerykańska agencja federalna została nawet skrytykowana, za wystawienie na aukcję 4041,5 BTC za 38 milionów dolarów. Moneta była wtedy wyceniana poniżej 9,2 tys. dolarów.

Komentarze

Ranking giełd