Kursy kryptowalut mocno w dół! Czynniki makroekonomiczne czy zwykła korekta?

Cena bitcoina (BTC) oraz czołowych wirtualnych walut doznała silnego spadku w ciągu ostatniej godziny. Kursy osunęły się nagle, wymazując zyski z ostatnich dni w zaledwie kilka minut.
  • Cena czołowej kryptowaluty gwałtownie spadła poniżej linii 42 tys. dol. za monetę, tracąc ponad 3 tys. dol. w ciągu zaledwie kilku minut
  • Krach ten nastąpił po stosunkowo spokojnej sesji handlowej. Mogły na niego wpłynąć czynniki makroekonomiczne tj. oczekiwania na publikację protokołu z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed)

Kursy kryptowalut mocno w dół

Hossa na rynku wirtualnych walut została “tymczasowo wstrzymana”. Inwestorzy mogli być świadkami mocnego osunięcia ceny BTC w okolice bliskie 41 tys. dol. za monetę z poziomów powyżej 45 tys. dol. tego samego dnia. W chwili pisania tego tekstu kurs nieco odbił, a obecnie handluje on w pobliżu 42,5 tys. dol. za monetę.

Korekta na BTC. Źródło: tradingview.com

Oberwały również alternatywne wirtualne waluty. Dla przykładu czołowy altcoin - ether (ETH) doznał spadku z okolic powyżej linii 2,3 tys. dol., do tych w pobliżu 2,1 tys. dol. Aktualnie jego kurs handluje blisko 2,2 tys. dol.

Korekta na ETH. Źródło: tradingview.com

Inne wirtualne waluty także odnotowały korektę w podobnym czasie. Osunięcie widoczne jest m.in. na wykresie solany (SOL), która znajduje się wśród topowych altcoinów, czy na XRP będącym w rankingu tuż za nią. Zgodnie z danymi pochodzącymi od CoinGlass w ciągu ostatnich 24 godzin zlikwidowano ponad 550 mln dol. w długich pozycjach na kryptowalutach - w tym 104 mln dol. w długich pozycjach na BTC tylko w ciągu ostatniej godziny.

Co stoi za spadkiem na BTC i altcoinach?

Choć nie można jednoznacznie wskazać na główną przyczynę spadków, niektórzy eksperci przypuszczają, iż te mogą mieć związek z czynnikami makroekonomicznymi. Na radar rzucają się oczekiwania na protokół z posiedzenia amerykańskiego banku centralnego. [embed]//twitter.com/KobeissiLetter/status/1741459547334590722[/embed] Protokół z posiedzenia ma więc rzucić światło na to, czy członkowie amerykańskiego banku centralnego wykażą apetyty na obniżkę stóp procentowych. Należy jednak przypomnieć, że realne stopy procentowe w USA wciąż znacznie przewyższają wskaźniki inflacji.

Komentarze

Ranking giełd