Staking zniknie z giełd w USA? 30 mln USD kary dla Krakena

Giełda kryptowalut Kraken przestanie świadczyć usługi stakingu i zapłaci 30 mln dolarów kary na mocy ugody z SEC. Prezes Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Garry Gensler, wyjaśnił swoje stanowisko na temat tego rodzaju produktów. 
Dlaczego ma to znaczenie:
  • SEC wyjaśnił swoje stanowisko - usługi SaaS (Staking as a Service) to umowa inwestycyjna i jej świadczenie wymaga zezwolenia Komisji,
  • Na celowniku regulatora mogą znaleźć się wszystkie giełdy i spółki oferujące staking klientom w USA,
  • SEC nie ma nic przeciwko stakingowi prowadzonemu na własną rękę - na werdykcie mogą zyskać zdecentralizowane protokoły, które umożliwiają jego prowadzenie, takie jak Lido i Rocket Pool,
  • Paradoksalnie werdykt regulatora może przyczynić się do zwiększenia decentralizacji Ethereum,
  • Amerykańskie giełdy kryptowalut mogą spojrzeć przychylniejszym okiem na Europę, ponieważ nie obowiązują w niej podobne ograniczenia.

Kraken zawiera ugodę z SEC

Kraken zawarł ugodę z Amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Na jej mocy giełda kryptowalut z San Francisco zapłaci 30 mln dolarów za naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych. Jak podano w czwartkowym komunikacie organu regulacyjnego spółka nie zarejestrowała swojego programu Staking as a Service (SaaS) Kraken zgodził się zaprzestać świadczenia usług stakingu dla klientów w USA, ale nie przyznał się ani nie zaprzeczył zarzutom zawartym w skardze SEC. Staking będzie nadal dostępny w ofercie giełdy w regionach obsługiwanych przez jej oddzielne spółki zależne, np. w Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Wkrótce możemy spodziewać się ogłoszenia podobnych ugód pomiędzy SEC i innymi amerykańskimi giełdami kryptowalut. Być może do tego odnosiła się ostatnia wypowiedź prezesa Coinbase. Brian Armstrong uderzał w niej w SEC twierdząc, że Komisja będzie starała się zakazać detalicznego stakingu.

Garry Gensler tłumaczy: staking tak, SaaS nie

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd przedstawiła swoje stanowisko na temat stakingu, publikując nagranie z jej przewodniczącym Garrym Genslerem. Wypowiedź szefa SEC można streścić w trzech punktach:
  1. SEC nie idzie na wojnę ze zdecentralizowanym stakingiem - bezpośredni staking oraz zdecentralizowane usługi stakingu, takie jak Rocket Pool i Lido, są w porządku,
  2. Na celowniku Komisji znajdą się scentralizowane usługi Staking as a Service (SaaS), w których przypadku wiele spółek nie ujawnia sposobu działania ich produktu - to "czarne skrzynki", które SEC postara się otworzyć,
  3. W optyce regulatora usługi SaaS to produkty inwestycyjne, które muszą zyskać jego aprobatę.

Bitcoin spada, Rocket Pool rośnie

Oświadczenie wydane przez SEC wpłynęło na kursy kryptowalut. Bitcoin spadł poniżej poziomu 22 000 USD. Kurs Ethereum znalazł się w okolicy 1550 USD.

Dane: Coin360

Jednocześnie zyskały zdecentralizowane protokoły stakingowe. W pierwszej chwili po ogłoszeniu ugody kurs Lido DAO wystrzelił do poziomu 2,89 USD, jednak wkrótce później kryptowaluta podążyła za trajektorią rynku i odnotowała 6% straty. Na plusie wciąż znajduje się jednak Rocket Pool (RPL), który zyskał w ciągu ostatnich 24 godzin ponad 5%. Aktualnie jego kurs znajduje się tuż poniżej 50 USD.

Komentarze

Ranking giełd