Testujemy szereg środków, które mogłyby zminimalizować negatywny wpływ cyfrowej waluty na stabilność finansową.
Korea Południowa zakończyła pierwszą fazę testów CBDC
Bank of Korea (BoK) przeprowadził w grudniu pierwszy etap dwuczęściowego testu swojego CBDC. Instytucja ujawniła również, że projekt jest obecnie w trakcie drugiej fazy.
Bank Korei w grudniu zeszłego roku z powodzeniem zakończył pierwszy etap programu. Jednak The Korea Herald poinformował o tym dopiero dzisiaj (24 stycznia). Podczas tego etapu bank centralny zbadał najbardziej podstawowe funkcje produktu finansowego, takie jak jego emisja, dystrybucja w środowisku wirtualnym opartym na chmurze i produkcja.
Trwający obecnie drugi etap obejmie przegląd technologii niezbędnych do jego rzeczywistego wykorzystania, tj. testowanie systemów płatności offline.
Bank spodziewa się sfinalizować projekt w czerwcu tego roku. Później zamierza omówić faktyczne uruchomienie i komercjalizację CBDC z władzami koreańskimi. Instytucja planuje również rozszerzyć zakres eksperymentu poprzez współpracę z podmiotami monetarnymi.
Liczne banki centralne na całym świecie, takie jak Ludowy Bank Chin, Bank Negara Malaysia, Bank Centralny Nigerii i inne stały się częścią globalnej rywalizacji o emisję własnej cyfrowej formy walut narodowych.
Pomimo bycia jednym z nich, Bank Korei ostrzegł, że taki produkt finansowy może mieć skutki uboczne. Te mogą zostać w pełni ujawnione, gdy CBDC oficjalnie ujrzy światło dzienne - przewiduje instytucja.
Bank centralny Korei Południowej ma również wątpliwości, czy CBDC mogą w pełni zastąpić gotówkę zamiast oszczędności w bankach, jak uważa większość dużych gospodarek. Instytucja podsumowała:
Komentarze