Koniec zakazu na kryptowaluty. Po prawie 3 latach Nigeria zmienia swoje stanowisko

Bank Centralny Nigerii uchylił swoje zarządzenie z 5 lutego 2021 r., które zabraniało bankom i instytucjom finansowym oferowania swoich usług firmom z rynku kryptowalut. 

Bank Centralny Nigerii znów otwiera się na kryptowaluty?

22 grudnia Bank Centralny Nigerii ogłosił, że uchyla zarządzenie zabraniające bankom obsługi firm z branży kryptowalut. Czy to kolejny sukces społeczności kryptowalut w tym regionie? Nie do końca... Przypomnijmy, że 5 lutego 2021 r. bank centralny kraju wyraźnie zakazał instytucjom finansowym obsługi kryptowalutowych firm. Tym samym odciął je od systemu finansowego kraju, skazując albo na gospodarczą emigrację albo de facto na zakończenie działalności (w dzisiejszych czasach nie da się prowadzić biznesu bez konta w banku). Od razu dodajmy, że powyższy przepis nie był martwy i pod rządami ówczesnego gubernatora Banku Centralnego Nigerii, Godwina Emefiele, był mocno egzekwowany. Teraz jednak wiele się zmienia. W nowym okólniku, w którym wyjaśniono odstąpienia od wcześniejszego zakazu, stwierdzono, że obecna decyzja władz jest związana z dostosowaniem przepisów Nigerii do światowych trendów. Przytoczono wtedy zaktualizowaną rekomendację nr 15 Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) jako jedną z przyczyn zmiany stanowiska banku centralnego.
Obecne trendy światowe pokazały, że istnieje potrzeba uregulowania działalności dostawców usług dotyczących aktywów wirtualnych (VASP), do których zaliczają się kryptowaluty i aktywa kryptowalutowe. W następstwie tej sytuacji Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy w 2018 r. zaktualizowała swoje zalecenie 15, wprowadzając wymóg wprowadzenia regulacji dotyczących VASP w celu zapobiegania niewłaściwemu wykorzystywaniu aktywów wirtualnych do celów prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu
– stwierdził bank centralny w piśmie.

Realia nie są wcale takie różowe

Choć powyższe stanowi przełom, realia wcale nie są jeszcze takie różowe, jak może się wydawać. W okólniku wysłanym do banków i innych instytucji finansowych bank centralny stwierdził też, że najbardziej zainteresowanym podmiotom w dalszym ciągu zabrania się posiadania, handlu lub przeprowadzania transakcji w wirtualnej walucie na własny rachunek. Bank centralny dodał, że oczekuje natychmiastowego zastosowania się do nowych wytycznych.

Komentarze

Ranking giełd