Kolejny trup z szafy FTX. SBF manipulował Tetherem

Według sprawy sądowej opisanej niedawno przez media, spółki związane z upadłą giełdą kryptowalutowych instrumentów pochodnych FTX potajemnie wykorzystywały porozumienie ze swoim partnerskim bankiem Deltec, aby tworzyć i sprzedawać USDT, czerpiąc przy tym zyski.
  • W sprawie tej zacytowano wypowiedź byłej dyrektor generalnej firmy Alameda Research - Caroline Ellison, z której wynika, iż prowadzona przez nią spółka mogłaby tworzyć USDT na kredyt za pośrednictwem nieoficjalnej linii kredytowej,
  • Podobno Alameda Research przelała pieniądze na swoje konta Deltec, aby sfinansować utworzenie miliardów dolarów w Tetherze (USDT) w latach 2020 i 2021.

Spółki powiązane z FTX osiągały zyski z USDT

Zgodnie z wypowiedzią Caroline Ellison, która została zacytowana przez Bloomberga, Alameda Research mogła tworzyć USDT na kredyt za pośrednictwem nieoficjalnej linii kredytowej w Deltec i sprzedać tego stablecoina z zyskiem, przed sfinalizowaniem zakupu poprzez zdeponowanie dolarów amerykańskich na koncie dla Tethera w banku partnerskim. Podobno siostrzana spółka FTX dokonywała takich operacji w latach 2020-2021. Otrzymywała ona USDT na kilka dni przed dokonaniem zapłaty, a następnie sprzedawała w celu osiągnięcia zysku. Zdaniem ekspertów z Bloomberga była to “krótkoterminowa linia kredytowa”. Deltec rzekomo nie oferował takiej samej usługi swoim innym dużym klientom. W pozwie zaznaczono, iż wspomniany bank pomagał w szerzej zakrojonym sprzeniewierzeniu funduszy między FTX a Alamedą, mimo iż miał on wystarczające powody, aby uznać transfery, do jakich dochodziło za podejrzane. Deltec podobno otrzymywał depozyty klientów FTX i przekazał je spółce Alameda Research. Co więcej, instytucja ta rzekomo faworyzowała wypłaty tej drugiej spółki podczas krachu kryptowalut. Wcześniejsze wydarzenia rzuciły światło również na powiązania między FTX a zamkniętym w lutym br. Moonstone Bankiem (znanym również jako Farmington State Bank). Na czele tej firmy stał prezes Deltec - Jean Chalopin. Moonstone otrzymał 11,5 miliona dolarów od Alamedy i 50 milionów dolarów od firmy powiązanej ze współpracownikiem FTX - Ryanem Salame.

Deltec zaprzecza nadużyciom

Przedstawiciele Deltec oświadczyli w rozmowie z mediami, że ani bank, ani jego prezes - Jean Chalopin - nie mieli wiedzy o jakimkolwiek nadużyciu. Desiree Moore, prawniczka z Deltec, stwierdziła, iż nowe zarzuty w dużej mierze opierają się na nieuzasadnionych oskarżeniach osób, które chcą czerpać korzyści w zamian za dostarczenie informacji. Wspomniane oskarżenia zostały zgłoszone w sądzie federalnym na Florydzie w piątek (16 lutego br.). Wcześniejszy pozew złożony na Florydzie w lutym 2023 roku wymieniał Deltec Bank jako pozwanego, jednak publiczne akta sprawy nie zawierały aktualizacji po czerwcu 2023 roku. Nie jest więc jasne, czy chodzi o tę samą sprawę. Kolejny pozew, również od Connora O'Keefe, został złożony w Waszyngtonie w lipcu 2023 roku, ale Deltec Bank wówczas również zaprzeczył jakimkolwiek zarzutom. Warto zaznaczyć, że wszystkie powyższe sprawy są oddzielne od trwającej sprawy upadłościowej FTX oraz od sprawy karno-finansowej dotyczącej byłego dyrektora generalnego tej giełdy - Sama Bankmana-Frieda.

Komentarze

Ranking giełd