Począwszy od dzisiaj, obywatele Izraela nie będą mogli używać gotówki do przeprowadzania transakcji na kwotę większą niż 4400 lub 1760 USD, w zależności od podmiotu, z którym zawierają transakcję.
Walka z nielegalną działalnością finansową
Izrael zacieśnia swoją kontrolę nad gotówką. Od 1 sierpnia Izraelczycy nie mogą dokonywać płatności gotówkowych powyżej 6000 szekli (1760 dolarów) w transakcjach biznesowych. Według firmy prawniczej
Herzog Law, zasada ta dotyczy darowizn, pożyczek i wynagrodzeń, a także innych płatności związanych z działalnością gospodarczą.
Dodatkowo, obywatele będą mieli zakaz dokonywania płatności gotówkowych powyżej 15 000 szekli (4 400 dolarów) w transakcjach osobistych. Kwoty te oznaczają redukcję z limitów transakcyjnych, które Izrael ustanowił wcześniej w 2019 roku. Wówczas transakcje biznesowe były ograniczone do 11 000 szekli (3220 dolarów), natomiast transakcje osobiste do 50 000 szekli (14 660 dolarów).
Prawo zawiera zwolnienia dla organizacji charytatywnych, niektórych instytucji religijnych, Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu oraz rodziny i krewnych. Turyści muszą jednak przestrzegać nowych przepisów. W przyszłości planowane są dodatkowe regulacje zabraniające Izraelczykom posiadania w domu więcej niż 200 000 szekli (58 660 dolarów) w gotówce.
Osoby naruszające prawo będą narażone na znaczne kary. Osoby zaangażowane w transakcje biznesowe, które przekroczą limit, mogą zapłacić nawet od 15% do 30% wartości transakcji.
Osoby, które naruszą prawo w transakcjach osobistych do 25 000 szekli, będą musiały liczyć się z grzywną w wysokości od 10 000 szekli. Jeśli transakcja jest większa, mogą spotkać się z grzywną w wysokości od 15% do 25%, w zależności od kwoty.
Walka z przestępczością
Według Izraelskiego Urzędu Podatkowego, prawo ma na celu zmniejszenie użycia gotówki przez Izraelczyków i walkę z przestępczością, w tym praniem pieniędzy, unikaniem podatków i finansowaniem terroryzmu.
Nadchodzące przepisy promują płatności cyfrowe, ułatwiając władzom w Izraelu monitorowanie aktywności finansowej.
Inne wydarzenia również mogą przyczynić się do osiągnięcia tego celu. W czerwcu Bank Izraela ogłosił, że jeszcze w tym roku przetestuje możliwość wprowadzenia detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), a wyniki będą dostępne do końca 2022 roku. CBDC, podobnie jak inne płatności cyfrowe, byłyby łatwe do śledzenia i monitorowania.
Izrael jest tylko jednym z kilku narodów, które rozwijają lub badają CBDC. Bank centralny Francji ogłosił w tym miesiącu, że ma nadzieję na uruchomienie "hurtowego" CBDC - cyfrowej waluty do użytku między instytucjami finansowymi - do 2023 roku.
Komentarze