Iran i Rosja chcą wyemitować stablecoina opartego na złocie

Według doniesień medialnych, bank centralny Iranu nawiązał współpracę z rosyjskim rządem, aby wspólnie wyemitować nową kryptowalutę wspieraną przez złoto.
Rosyjska agencja informacyjna Vedomosti podała, że Iran współpracuje z Rosją w celu stworzenia „tokena regionu Zatoki Perskiej”, który służyłby jako metoda płatności w handlu zagranicznym. Aleksander Brażnikow, dyrektor Rosyjskiego Stowarzyszenia Branży Kryptowalutowej i Blockchain przewiduje, że token zostanie wydany w formie stablecoina wspieranego złotem. Celem stablecoina ma być umożliwienie transakcji transgranicznych w zastępstwie walut fiducjarnych, takich jak dolar amerykański, rosyjski rubel lub irański rial. Agencja informacyjna wskazuje również, że potencjalna kryptowaluta działałaby w specjalnej strefie ekonomicznej w Astrachaniu, gdzie Rosja zaczęła przyjmować irańskie przesyłki towarowe. Rosyjski parlamentarzysta Anton Tkaczew, członek Komisji Polityki Informacyjnej, Technologii Informacyjnych i Komunikacji, podkreślił, że wspólny projekt stablecoina będzie możliwy dopiero po pełnym uregulowaniu rynku aktywów cyfrowych w Rosji. Po wielokrotnych opóźnieniach rosyjska niższa izba parlamentu po raz kolejny obiecała rozpocząć regulację transakcji kryptowalutowych w 2023 roku.

Kryptowaluty sposobem na obejście sankcji?

Iran i Rosja należą do krajów, które zakazały swoim mieszkańcom używania kryptowalut i stablecoinów do przeprowadzania płatności. Jednocześnie oba kraje intensywnie pracują nad przyjęciem kryptowalut jako narzędzia w handlu zagranicznym. To jeden ze sposobów, w jaki chcą obejść sankcje nałożone na nie przez zachodni świat. W sierpniu 2022 roku Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu Iranu zatwierdziło użycie kryptowalut do rozliczeń importowych właśnie w celu obejścia nałożonych międzynarodowych sankcji handlowych. Władze Iranu stwierdziły, że pomoże to w złagodzeniu globalnych sankcji. Następnie Iran złożył pierwsze międzynarodowe zamówienie importowe przy użyciu kryptowalut o wartości 10 mln USD. Bank Rosji co do zasady był przeciwny używaniu kryptowalut jako metody płatności, jednak zgodził się na wykorzystanie ich w handlu zagranicznym. To również w ocenie banku centralnego Rosji miało pomóc w złagodzeniu skutków sankcji nałożonych na kraj po inwazji na Ukrainę. Bank nie wskazał jednak, które kryptowaluty mogłyby być wykorzystywane w transakcjach z zagranicą.

Komentarze

Ranking giełd