Inwestorzy porzucają bitcoina, a XRP notuje kolejny sukces

Produkty inwestycyjne związane z bitcoinem coraz mniej ekscytują inwestorów. Mają za sobą pierwszy tydzień, w którym zarejestrowały odpływ kapitału, od czasu, gdy Blackrock złożył wniosek o stworzenie bitcoinowego ETF-a.

Odpływy bitcoinów

Jak wskazał szef badań CoinShares, James Butterfill, w tygodniu kończącym się w dniu 21 lipca wspomniane produkty inwestycyjne odnotowały odpływ aż 13 milionów USD. Kontrastuje to z tym, co dzieje się na rynku takich produktów, które są powiązane z etherem i XRP. Te odnotowały łączny wpływ w wysokości 9,2 mln USD. I to w ciągu wyłącznie ostatniego tygodnia. Butterfill dodał, że produkty inwestycyjne ETH zarejestrowały najlepsze wyniki w zeszłym tygodniu, z wpływami w wysokości 6,6 miliona USD. Z kolei fundusze XRP urosły o 2,6 miliona USD. W przypadku innych czołowych altcoinów - solany i matic - odnotowano napływ odpowiednio 1,1 mln USD oraz 0,7 mln USD. Skąd ten fenomen? W przypadku XRP jest to dość proste do wytłumaczenia. Po prostu firma Ripple, która wygrała w sądzie z SEC, może patrzeć spokojniej w przyszłość, niż miało to miejsce wcześniej. Sędzia prowadząca sprawę uznała bowiem, że XRP nie jest papierem wartościowym, gdy jest obiektem handlu na giełdach kryptowalut. To ostatnie jest o tyle ważne, że pozwala wielu firmom przywrócić handel tokenem Ripple. Wiadomość ta od razu podniosła cenę XRP o 76%, do 0,83 USD. Kurs potem oczywiście lekko spadł - do 0,69 USD - ale nadal możemy uznać, że najgorsze jest już za firmą i jej tokenem. Przy tym wszystkim warto zauważyć coś jeszcze: XRP jest w tym roku najczęściej wymienianym na giełdach altcoinem, z wolumenem obrotu przekraczającym 150 miliardów USD (dane Kaiko). Następne są solana (SOL), dogecoin (DOGE), binance coin (BNB) i polygon (MATIC). Sam BTC kosztuje obecnie ok 29 180 USD, co oznacza spadek o 2,5% w ciągu ostatnich 7 dni. Za ETH należy zapłacić 1856 USD, co przekłada się na ponad 2-procentowy spadek kursu w skali tygodnia.

Szansa na wzrosty

Wszystko powyższe nie oznacza, że dużych wzrostów na kryptowalutach już nie będzie. Te mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wiele zależy od tego, czy SEC zatwierdzi wnioski o utworzenie bitcoinowych ETF-ów. W ciągu ostatniego miesiąca wiele instytucji finansowych, w tym BlackRock, ARK Invest, Fidelity, Galaxy Digital, VanEck, Valkyrie Investments, NYDIG, SkyBridge i WisdomTree złożyło takie wnioski. Wystarczy, by jeden został "klepnięty" przez urzędników

Komentarze

Ranking giełd