Po aktywnej dyskusji na temat wprowadzenia całkowitego zakazu kryptowalut, rząd Indii podobno ponownie rozważa zmianę taktyki. Najnowsze doniesienia twierdzą, że naród utworzył nowy panel ekspertów, którego celem jest wdrożenie bardziej precyzyjnych regulacji.
Zmiana nastawienia w Indiach?
Drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie od lat był niezdecydowany co do statusu kryptowalut. Jeszcze w 2018 roku Reserve Bank of India zakazał wszystkim współpracującym z nim firmom operowania cyfrowymi aktywami. Jednak dwa lata później Sąd Najwyższy kraju odwrócił tę decyzję.
Chociaż Hindusi wykazywali znaczne zainteresowanie branżą, władze nadal sugerowały wprowadzenie całkowitego zakazu. Jeszcze w marcu pojawiły się doniesienia, że kraj planuje uznać za przestępstwo transakcje dokonywane za pomocą BTC i altcoinów.
Niektóre instytucje sprzeciwiły się tak surowym środkom. Według
relacji The Economic Times, rząd Indii może jednak zmienić zdanie. Powołując się na trzy anonimowe źródła, raport stwierdził, że władze zamiast zakazania kryptowalut "mogą utworzyć nowy panel ekspertów, który zbada możliwości ich uregulowania".
Nowa inicjatywa planuje zająć się zaleceniami poczynionymi przez byłego sekretarza finansów Subhash Garg w 2019 roku. Jeszcze w tamtych czasach urzędnik doradził rządowi, aby zakazał użytkownikom interakcji z cyfrowymi aktywami. Jednak nowa komisja postrzega jego wizję jako "przestarzałą". W raporcie możemy przeczytać:
W rządzie istnieje pogląd, że zalecenia Subhasha Garga są przestarzałe i potrzebne jest świeże spojrzenie na korzystanie z kryptowalut, a nie całkowity zakaz.
Cyfrowe aktywa zamiast walut
Źródła zapewniły również, że ministerstwo finansów po ogromnym wzroście wolumenu handlu zmieniło swoje stanowisko. Dlaczego? Ponieważ mieszkańcy coraz bardziej angażują się w przestrzeń kryptowalut.
Co więcej, komisja będzie podobno pracować nad wykorzystaniem blockchaina do "ulepszenia technologicznego" i zaproponuje nowe sposoby regulowania kryptowalut jako aktywów cyfrowych, a nie walut.
Dodatkowe plany komisji obejmują współpracę z krajowym bankiem centralnym nad opracowaniem i uruchomieniem niedawno zaproponowanej cyfrowej rupii.
Komentarze