Indyjskie władze podobno podejmą działania, które wyeliminują wykorzystanie kryptowalut w systemie finansowym kraju. Istnienie cyfrowych aktywów emitowanych przez państwo nie jest jednak zagrożone.
Kryptowaluty finansują nielegalną działalność
Zgodnie z ostatnim
raportem The Economic Times, rząd Indii planuje rozprawić się z wykorzystaniem cyfrowych walut, ponieważ wielu przestępców wykorzystuje je do finansowania swoich nielegalnych operacji. Władze uważają, że wirtualne aktywa nie powinny brać czynnego udziału w systemie gospodarczym kraju. Pankaj Chaudhary - minister stanu ds. finansów - oświadczył w komentarzu:
Rząd nie uważa kryptowalut za prawny środek płatniczy lub monetę i podejmie wszelkie środki w celu wyeliminowania wykorzystania tych kryptowalut w finansowaniu nielegalnych działań lub jako części systemu płatności.
Międzyministerialny Komitet (IMC) powołany pod przewodnictwem Sekretarza, zalecił jednak, aby rząd zakazał tylko prywatnych kryptowalut. W tym samym czasie Indie nie powinny zabraniać wirtualnych aktywów emitowanych przez państwo.
Chaudhary stwierdził, że najwyższe władze azjatyckiego kraju rozważą propozycje IMC i ogłoszą swoją decyzję w Parlamencie.
Kontrowersyjne stanowisko Indii w sprawie kryptowalut
Drugi najbardziej zaludniony kraj na świecie od lat jest dość niezdecydowany w swoich przedsięwzięciach związanych z kryptowalutami. Na przykład w marcu tego roku indyjskie władze
rozważały kryminalizację posiadania, wydobywania i handlu aktywami cyfrowymi. Sugerowały one, że wejście na rynek kryptowalut może prowadzić nawet do kary więzienia.
Jednak dwa miesiące później rząd
ponownie rozważył swoją taktykę i zaczął zastanawiać się, czy zamiast całkowitego zakazu nie uregulować tej branży. Urzędnicy stwierdzili, że wykorzystają blockchain do "ulepszenia technologii" i zaproponują nowe sposoby regulowania kryptowalut jako aktywów cyfrowych zamiast walut.
Warto zauważyć, że podczas gdy władze nie mają jasnego stanowiska w sprawie cyfrowych aktywów, duża część populacji Indii jest nimi zainteresowana. Miejscowi zainwestowali bowiem w tym roku w rynek kryptowalut 200 razy więcej niż w roku 2020.
Komentarze