Ile bitcoinów zostało nieodwracalnie utraconych?

Znana platforma analityczna IntoTheBlock udostępniła dane, z których wynika, jaka ilość BTC mogła zostać na stałe utracona przez inwestorów tej kryptowaluty. Wskazana przez nią część bitcoinów nie poruszyła się od ponad 5 lat.
Według informacji przedstawionych za pomocą Twittera, posiadacze czołowej wirtualnej waluty mogli nieodwracalnie stracić około 29% monet BTC dostępnych w obiegu (wydobytych). 

Znaczna część bitcoinów leży bezczynnie

Eksperci analizujący dane on-chain zauważyli, że duża część bitcoinów dostępnych w obiegu nie była przenoszona z adresów kryptograficznych od bardzo dawna. W ich opinii może być ku temu kilka powodów. Jednym z nich jest możliwość utraty dostępu do portfela poprzez zagubienia kluczy prywatnych, czy ich utratę.  [embed]//twitter.com/intotheblock/status/1680834832601939968?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1680834832601939968%7Ctwgr%5E8bc361584ad0466f3e67878426c4cdbe021d2357%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fbiz.crast.net%2Fthis-is-how-much-bitcoin-btc-is-lost-forever-itb-data%2F[/embed] Nieporuszanie monetami BTC może również świadczyć o tym, że ich posiadacze je HODLują (trzymają długoterminowo w oczekiwaniu na zysk). Wiąże się to z silną wiarą w sukces tej kryptowaluty oraz wzrost jej ceny.  Z raportu opublikowanego niedawno przez giełdę Bitfinex wynika natomiast, iż około 70% podaży bitcoina dostępnej w obiegu nie wykazywało aktywności od co najmniej roku. Co ciekawe, okazuje się, że jest to najwyższy wynik odnotowany od jego powstania. 

Akumulacja BTC w oczekiwaniu na wzrosty

Należy przypomnieć, iż w ostatnim czasie wieloryby mocno gromadziły bitcoiny. Oznacza to, że obecne poziomy cenowe uznają one jeszcze za “tanie”.  Chęć inwestycji długoterminowej odzwierciedlał również trend związany z wycofywaniem BTC poza platformy handlowe. Podaż bitcoina przechowywana na scentralizowanych giełdach kryptowalut spadła niedawno do 12%.  Czynnikami, które mogą zachęcać inwestorów do HODLowania bitcoinów, są m.in. dane historyczne pokazujące, iż zwykle po Halvingu dochodziło do silnego ożywienia na wykresie BTC.  Swoje nadzieje zwolennicy bitcoina wiążą w szczególności z prawem popytu i podaży. Podczas gdy nowe bitcoiny będą trafiać na rynek wolniej, obok adopcja z roku na rok może rosnąć wraz ze wkraczaniem na rynek nowych pokoleń wychowanych w erze cyfrowej. To z kolei ma pozytywnie przełożyć się na cenę BTC.  Aktualnie za jednego bitcoina trzeba zapłacić nieco ponad 30 tys. dol. za monetę. Przy takim poziomie od ATH odnotowanego w listopadzie 2021 r. dzieli go około 56%.

Komentarze

Ranking giełd