Górnicy BTC kończą rok z rekordowymi zarobkami. Całkowity zwrot w ciągu 12 miesięcy

Jeszcze na początku 2023 r. gdy kurs bitcoina znajdował się poniżej poziomu 20 tys. dol. za monetę, a trudność jego wydobycia rosła, niektórzy górnicy ledwo co utrzymywali się na rynku. Obecnie jednak mogą oni być zadowoleni z zarobków, jakie odnotowali w ciągu ostatnich miesięcy.
Na rentowność wydobycia BTC wpływa wiele czynników tj. kurs tej kryptowaluty, cykliczne Halvingi, dostęp do tanich źródeł energii oraz konkurencyjnego sprzętu górniczego, a także szereg innych rzeczy.

Zyski pochodzące nie tylko z wydobycia bitcoina

Warto przypomnieć, że oprócz odbierania nagrody za każdy nowo wydobyty blok BTC wynoszącej aktualnie 6,25 BTC, osoby i firmy zajmujące się miningiem mogą czerpać również zyski z potwierdzania transakcji uczestników sieci bitcoina. Zwiększony popyt na przestrzeń blokową napędzany przez wzmożoną aktywność handlową przez protokół Bitcoin Ordinals doprowadził do wzrostu ilości środków trafiających do portfeli górników BTC w postaci opłat transakcyjnych. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez platformę analityczną CryptoQuant, górnicy osiągnęli bezprecedensowy sukces, gromadząc rekordowe dzienne opłaty w wysokości aż 23,7 mln dol. Ten gwałtowny wzrost świadczy również o zwiększonym wykorzystaniu sieci bitcoina.

Widoczne zmiany na rynku

Oprócz wyższych zarobków z opłat transakcyjnych, górników BTC może cieszyć również cena tej kryptowaluty utrzymująca się powyżej linii 40 tys. dol. od początku grudnia 2023 r. W chwili pisania tego tekstu handluje ona zaś nieco powyżej 44 tys. dol. za monetę. Należy przypomnieć, że w 2022 r. gdy bitcoin znacznie potaniał, jego kopanie przestało być opłacalne dla wielu mniejszych górników ze słabszym sprzętem wydobywczym. Poza nurkującym kursem BTC wśród niesprzyjających warunków pojawiły się także rosnące ceny energii elektrycznej. W efekcie część osób i firm wydobywających bitcoiny została zmuszona do ich sprzedaży, aby pokryć koszty operacyjne. Obecny rok stanowi więc mocny kontrast pod względem zarobków górników.

Rosnąca trudność wydobycia BTC

Ciekawym zjawiskiem staje się również to, iż mimo niesprzyjających warunków z 2022 r. i początku 2023 r. trudność wydobycia czołowej kryptowaluty zdobywała nowe szczyty. Jest to oczywiście dobra wiadomość, ponieważ świadczy o tym, że coraz więcej górników zawzięcie konkurowało ze sobą o wydobycie nowych bloków BTC, angażując do tego znaczną ilość mocy obliczeniowej.

Wzrost trudności wydobycia BTC. Źródło: bitinfocharts.com

Silne wsparcie ze strony osób i podmiotów kopiących bitcoiny wpływa przede wszystkim na wzrost bezpieczeństwa sieci czołowej kryptowaluty. Ta staje się bowiem coraz bardziej zdecentralizowana.

Komentarze

Ranking giełd