Google zainwestowało ponad 1,5 mld dolarów w kryptowalutowe firmy

Alphabet, spółka macierzysta Google, zainwestowała ponad 1,5 miliarda dolarów w firmy kryptowalutowe w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. Tak wynika z danych firmy analitycznej Blockdata.
Analitycy Blockdata przedstawili listę największych inwestorów w zakresie cyfrowych aktywów i technologii blockchain. Dokument wymienia 40 spółek publicznych, które zainwestowały w kryptowalutowe firmy. Gigant wyszukiwarek alokował 1,5 mld dolarów w cztery firmy zajmujące się blockchainem. Środki otrzymały platforma depozytowa Fireblock, firma gamingowa Dapper Labs, narzędzie infrastruktury sieci Bitcoin Voltage oraz firma venture capital Digital Currency Group. Alphabet rozdał w zeszłym roku łącznie 601,4 mln dolarów 17 startupom z branży kryptowalut i blockchain. Ogólnie rzecz biorąc, duże firmy publiczne zainwestowały około 6 miliardów dolarów w firmy kryptowalutowe w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. Dla porównania, inwestycje w okresie od stycznia do września 2021 r. wyniosły łącznie 1,9 miliarda dolarów. Z kolei w 2020 r. na rynek ten alokowano zaledwie 506 milionów dolarów. Oprócz Alphabet, duże inwestycje zapewniły Blackrock (1,17 miliarda dolarów), Morgan Stanley (1,11 miliarda dolarów) i Samsung (979,2 miliona dolarów). Firmy, które najczęściej otrzymywały środki świadczą usługi związane z niewymiennymi tokenami (NFT).

Google stworzy usługi dla deweloperów blockchaina

Z kolei w maju tego roku Google Cloud powołała zespół, którego zadaniem jest tworzenie usług dla programistów zajmujących się aplikacjami opartymi na technologii blockchain. Taką informację podał serwis CNBC, powołując się na wiceprezesa Google Cloud, Amita Zaveri. W wiadomości e-mail do pracowników Zaveri napisał:
Podczas gdy świat dopiero zaczyna przyjmować Web 3.0, ten rynek już teraz wykazuje ogromny potencjał. Wielu klientów prosi nas o zwiększenie wsparcia dla sektora i technologii kryptowalut.
Według prezesa, Google planuje zaoferować klientom korporacyjnym usługi backend, które zapewnią dostęp do technologii DLT. Firma nie chce jednak „bezpośrednio uczestniczyć w świecie kryptowalut”. Zaveri wyjaśnił, że Google opracuje system, który uprości proces tworzenia i uruchamiania węzłów blockchain do zatwierdzania i rejestrowania transakcji. Dodał też, że narzędzie to można wykorzystać w środowiskach obliczeniowych innych firm, takich jak Amazon Web Services.

Komentarze

Ranking giełd