Oczywiście takie wpisy nie mają nic wspólnego z prawdą. Jest to jedna z metod wykorzystywanych przez oszustów, aby wzbudzić zaufanie swoich ofiar. Jedne z najbardziej popularnych scamowych portfeli zebrały nawet po kilka tysięcy dolarów. Rekordzista w ciągu zaledwie kilku dni otrzymał 400 tysięcy USD.Have you seen this event yet? Elon made me a rich person! Check it out ASAP! pic.twitter.com/H0oct7T6gn
— Kat Odell (@kat_odell) January 14, 2021
“Giveaway” SCAM jest ciągle żywy – uważa Bleeping Computer i Metamask
Mogłoby się wydawać, że scamy typu "giveway" w ostatnim czasie trochę ucichły. Nic bardziej mylnego. Ludzie cały czas padają ofiarami oszustów i tracą spore sumy pieniędzy. Firmy Bleeping Computer oraz Metamask oszacowały, że w ciągu około tygodnia, metodą "na podwojenie", oszuści wyłudzili co najmniej 587 000 USD.
W ostatnich tygodniach w sieci pojawiło się mnóstwo botów podszywających się pod zweryfikowane konta na Twitterze. Boty te twierdzą, że otrzymały darmowe pieniądze od znanych osobistości np. od braci Winklevoss lub Elona Muska. W wiadomości dołączona jest informacja, że jeżeli Ty też wyślesz swoje kryptowaluty na podany adres, zostaną one podwojone. Wygląda to mniejwięcej tak:
Oszuści nie ograniczają się jednak tylko do BTC. Akceptują też Ethereum, mimo że na tym altcoinie zarobili niecałe 3000 dolarów.
Oszuści aby znaleźć jeszcze więcej ofiar, zazwyczaj korzystają też z innych platform, takich jak Twitch, Youtube czy Facebook. Ripple próbował podjąć działania przeciwko Youtube'owi, w związku z umożliwianiem oszustom rozpowszechniania fałszywych filmów jako płatnych reklam. Inicjatywa ta jednak nie ruszyła z miejsca i co jakiś czas pojawiają się infromacje o kolejnych ofiarach scamu z udziałem Elona Muska.
Komentarze