Giełda DMM Bitcoin ogłasza likwidację po stracie 320 milionów dolarów

Giełda DMM Bitcoin padła ofiarą ataku hakerskiego w maju tego roku. Dopiero teraz jednak ogłasza upadłość.
  • DMM Bitcoin kończy działalność.
  • W maju padła ofiarą hakerów i straciła 320 mln USD w BTC.

DMM Bitcoin mówi: żegnajcie!

Japońska giełda kryptowalut DMM Bitcoin przygotowuje się do rozpoczęcia procesu likwidacji. W maju w wyniku ataku hakerów straciła aż 320 milionów USD w bitcoinach. Dlaczego z ogłoszeniem tej decyzji czekano aż pół roku? Wcześniej planowano pewną reorganizację. Skończy się na transferze aktywów klientów na platformę SBI VC Trade. Jak wynika z oświadczenia z dnia 2 grudnia, między obiema firmami zawarto umowę, zgodnie z którą SBI przejmie wszystkie konta i aktywa traderów z DMM Bitcoin.
Zgodnie z tą umową aktywa depozytowe klientów (w jenach japońskich i kryptowalutowych aktywach) na kontach otwartych na DMM Bitcoin zostaną nam przekazane już w marcu 2025 r.
- podało SBI VC Trade.

320 milionów USD łupu

DMM Bitcoin zostało zaatakowane przez hakerów 30 maja. Tym ostatnim udało się przejąć klucz prywatny giełdy, w efekcie czego z jednego portfela "wypłynęło" ponad 4500 BTC. Firma potwierdziła potem, że ​​wszystkie depozyty użytkowników „będą w pełni gwarantowane”, ale jednocześnie wstrzymała wypłaty i proces otwierania nowych kont. Zablokowano też handel. Warto dodać, że strata DMM była drugą co do wielkości w regionie - po włamaniu w 2018 r. na Coincheck (strata 530 milionów USD). Co stało się z utraconymi środkami? Około 35 milionów USD zostało wypranych za pomocą platformy Huione Guarantee. Podejrzewa się, że za włamem stało (ponownie!) Lazarus Group, czyli grupa cyberprzestępców z Korei Północnej, która współpracuje z reżimem Kimów i pomaga mu finansować za pomocą BTC badania nad bronią jądrową.

Były plany rozwoju

Giełda DMM Bitcoin została uruchomione w styczniu 2018 r. Do dziś jest własnością japońskiego konglomeratu e-commerce DMM Group. Przed atakiem firma miała plany emisji własnego stablecoina. Porażka DMM wpisuje się w szerszy trend. W 2024 r. ofiarą hakerów padła też indyjska giełda WazirX, która została zhakowana w lipcu na kwotę 235 mln USD. Singapurska giełda BingX została we wrześniu zhakowana na 52 mln USD. Z kolei luki w kodzie portfela BtcTurk spowodowały straty sięgające 55 mln USD.

Komentarze

Ranking giełd