Giełda BitMEX otrzymuje grzywnę na ponad 100 milionów dolarów

Giełda kryptowalutowych instrumentów pochodnych BitMEX została właśnie ukarana dodatkową grzywną w wysokości 100 milionów USD. Sprawa dot. naruszenia przepisów związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.
  • BitMEX zostało ukarane grzywną na poziomie ponad 100 mln USD.
  • Sprawa dot. nieprzestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.
  • Giełda została już ukarana wcześniej grzywną, ale sąd uznał, że tamta kara była niewystarczająco wysoka.

BitMEX z karą

Jak podał sędzia okręgowy USA John G. Koeltl, początkowa grzywna w wysokości 110 milionów USD, którą BitMEX zgodziło się zapłacić w zeszłym roku, była niewystarczająco wysoka, a to dlatego, że firma osiągnęła przez 5 lat przychody w wysokości około 1,3 miliarda USD. Łącznie więc firma zapłaci 210 mln USD. O co dokładnie chodzi w sprawie? W lipcu ubiegłego roku giełda przyznała się do naruszenia ustawy o tajemnicy bankowej po „umyślnym” zaniechaniu ustanowienia, wdrożenia i utrzymania odpowiedniego programu przeciwdziałania praniu pieniędzy, co miało mieć miejsce w latach 2015–2020. Nie stosowała się też do procedur "Know Your Customer"  i zezwoliła użytkownikom z USA na korzystanie ze swojej platformy, choć nie powinna właśnie z powodu niestosowania regulacji. Amerykanie mieli stanowić około 11,5% jej ówczesnej bazy użytkowników. BitMEX mogła obsługiwać klientów z USA, ale najpierw musiałaby zarejestrować się w amerykańskiej Komisji ds. Handlu Kontraktami Terminowymi na Towary (CFTC), która nadzoruje handel kryptowalutowymi instrumentami pochodnymi. Tego jednak nie zrobiono.

Wyrok śmierci dla firmy?

W czasie rozprawy w środę główny radca prawny BitMEX, Peter Wilkinson, starał się wynegocjować dla klienta niższy wyrok, argumentując, że cała sprawa już wyrządziła spółce ogromne szkody, które - jego zdaniem - mogą zakończyć się jej upadkiem.
Wszystkie te czynniki łącznie nałożyły się na praktycznie ostateczny wyrok śmierci dla firmy
— powiedział Wilkinson. Dodatkowe grzywny nałożone w tej sprawie karnej zostały zasądzone niezależne od zarzutów cywilnych wniesionych przez CFTC i Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) w 2022 r. przeciwko giełdzie i kilku jej dyrektorom, w tym współzałożycielowi Arthurowi Hayesowi. T a sprawa dotyczy podobnych zarzutów - nieprzestrzegania regulacji, które w założeniu mają chronić amerykańskich konsumentów.

Komentarze

Ranking giełd