Gemini oskarża szefa Digital Currency Group. Chodzi o 900 mln $

Współzałożyciel giełdy kryptowalut Gemini Cameron Winklevoss oskarżył szefa Digital Currency Group Barry'ego Silberta o celową grę na zwłokę i łączenie funduszy. Winklevoss napisał list otwarty, w którym pyta Silberta, dlaczego ponad 900 mln USD należących do klientów giełdy wciąż jest niedostępnych dla Gemini.
Blokada środków Gemini to efekt upadku giełdy FTX, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku. Szerzej na temat blokady i jej powodów pisaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów.
- Przez ostatnie sześć tygodni zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby w dobrej wierze nawiązać kontakt i wypracować obustronnie satysfakcjonujące rozwiązanie prowadzące do odzyskania 900 mln USD należących do naszych klientów – napisał Winklevoss w liście otwartym.
Program Earn prowadzony przez Gemini umożliwiał klientom pożyczanie swoich aktywów cyfrowych w zamian za określoną stopę zwrotu. W połowie listopada po upadku FTX usługa została zamrożona z powodu kryzysu płynności firmy Genesis, która obsługiwała Earn. Genesis Global Capital, firma pożyczkowa Genesis Trading, zawiesiła wykupy i nowe pożyczki krótko po tym, jak giełda Sama Bankmana-Frieda złożyła wniosek o upadłość.

Winkelvoss: szef DCG chowa się za prawnikami

Winkelvoss wskazał, że giełda Gemini kontaktowała się z Silbertem 2 grudnia, a następnie 17 i 25 grudnia składając kolejne propozycje, ale za każdym razem szef DCG "chował się za prawnikami, bankierami inwestycyjnymi i procesem". Silbert odpowiedział na zarzuty, publikując wpis na Twitterze. Podkreślił w nim, że jego firma przekazała Gemini własną propozycję 29 grudnia, ale nie otrzymała odpowiedzi. Winklevoss w swym liście twierdzi również, że Genesis, będące częścią DCG, jest winne około 1,7 mld USD, i są to pieniądze należne użytkownikom Gemini Earn. Silbert zaprzeczył jego słowom i powiedział, że DCG nigdy nie spóźniła się z płatnością odsetek dla klientów Gemini. Rozwiązania sprawy na własną rękę szukają także sami użytkownicy Gemini Earn. Kilka dni temu na portalu PRNewswire pojawiła się informacja, że trzy osoby korzystające z usługi, poszukują możliwości arbitrażu w pozwie zbiorowym przeciwko Digital Currency Group. Zarzucają w nim, że Genesis próbuje ukryć swoją niewypłacalność.

Czy DCG będzie zmuszone sprzedać kryptowaluty z trustów?

Według pojawiających się spekulacji problemy DCG mogą poskutkować likwidacją aktywów kryptowalutowych umieszczonych w Greyscale, funduszu inwestycyjnym należącym do DCG. Sprzedaż aktywów pomogłaby wydatnie zaspokoić roszczenia wierzycieli Genesis. Taka decyzja może nieść za sobą poważne skutki dla branży kryptowalutowej i znacząco obniżyć ceny niektórych aktywów (np. BAT, BCH, LINK, MANA, LTC, SOL i ZEC).  Komentatorzy zwrócili jednak uwagę, że jednostronne rozwiązanie kryptowalutowych trustów przez Greyscale, byłoby niezgodne z prawem i szanse na tego rodzaju wydarzenie są minimalne.

Komentarze

Ranking giełd