FinCEN planuje wprowadzić zasady FBAR dla kryptowalut

The Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) chce, aby obywatele USA raportowali swoje inwestycje w kryptowaluty u zagranicznych dostawców, jeśli te przekraczają wartość 10 000 USD. Najnowsze zawiadomienie FinCENu zmieniłoby przepisy dotyczące zagranicznych rachunków bankowych i finansowych (FBAR). W ogłoszeniu możemy przeczytać:
"FinCEN zamierza zaproponować zmianę przepisów wykonawczych do Ustawy o tajemnicy bankowej (BSA) w zakresie sprawozdań z zagranicznych rachunków finansowych (FBAR) w celu włączenia wirtualnej waluty jako rodzaju rachunku sprawozdawczego".
Zmiana przepisów doprowadziłaby do ujednolicenia zasad FBAR wokół kryptowalut, z zasadami stosowanymi w przypadku gotówki przechowywanej przez obywateli USA poza granicami kraju. Zgodnie z aktualnymi przepisami "rachunek zagraniczny posiadający walutę wirtualną nie podlega obowiązkowi sprawozdawczemu w rejestrze FBAR". W zawiadomieniu nie wspomniano, kiedy mogłyby zostać wdrożone nowe przepisy, ani jakie informacje posiadacze kryptowalut mieliby obowiązek zgłaszać. Obecnie, osoby fizyczne zgłaszające się w FBAR muszą podać nazwę rachunku, numer rachunku, nazwę i adres zagranicznego banku, w którym przechowywane są środki, rodzaj rachunku oraz maksymalną wartość przechowywaną w ciągu roku.

Departament Skarbu USA spieszy się z nowymi przepisami

Posunięcie to jest częścią pośpiesznych zmian regulacyjnych pochodzących z Departamentu Skarbu. W ubiegłym miesiącu FinCEN zaproponował zmianę przepisów, które pozwoliłyby na identyfikację prywatnych cyfrowych portfeli. FinCEN chce wprowadzić nowe regulacje zgodnie z ustawą o tajemnicy bankowej. Zmiana ta wymagałaby od przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe zgłaszania do FinCEN transakcji przeprowadzanych do prywatnych portfeli. Zwolennicy ochrony prywatności, krypto przedsiębiorcy oraz politycy wyrazili zaniepokojenie proponowanymi zmianami. W piśmie do sekretarza skarbu Steve'a Mnuchina dwupartyjna grupa przedstawicieli zakwestionowała "przyspieszony proces" i poprosiła o wydłużenie obecnego 15-dniowego okresu przeglądu do 60 dni.

Komentarze

Ranking giełd