Dziś wszyscy inwestorzy zastanawiają się, czy Fed zakończy wkrótce cykl podwyżek stóp procentowych. CEO BlackRock, Laurence Fink, twierdzi, że tak się nie stanie. Co to oznacza dla bitcoina?
Fed jednak nie zakończy cyklu podwyżek?
W raporcie podsumowującym
ostatnie posiedzenie władz Fedu zabrakło zdań, które sugerowałyby kontynuowanie cyklu podwyżek stóp procentowych. Wielu inwestorów uznało, że to koniec owego cyklu. W odpowiedzi m.in. kurs bitcoina mocno odbił. Okazuje się jednak, że nastroje mocno się zmieniły.
Następne posiedzenie urzędników Rezerwy Federalnej odbędzie się za 13 dni. Na stronie
cmegroup.com możemy śledzić oczekiwania dot. tego, co zrobi Fed. Okazuje się, że
rynek przestał jednoznacznie zakładać, że to koniec podwyżek. Wręcz przeciwnie - władze monetarne mogą jeszcze podnieść stopy procentowe.
CEO BlackRock prognozuje podwyżki
CEO BlackRock - Laurence Fink - jest zdania, że
możemy spodziewać się jeszcze co najmniej dwóch kolejnych podwyżek stóp procentowych. On sam nie widzi bowiem
„żadnych dowodów” spadku inflacji.
Sytuacji USA nie poprawiła z pewnością ostatnia kłótnia w Kongresie. Republikanie i Demokraci nie mogli dogadać się w kwestii tego, czy podnieść limit zadłużenia kraju. Ostatecznie w dniu 31 maja Izba Reprezentantów była na "tak", ale przed nami jeszcze głosowanie w Senacie.
Pomijając sytuację wewnętrzną w USA, jakie znaczenie dla kursu BTC miałyby kolejne podwyżki stóp?
Bitcoin zaliczy kolejną korektę?
Zauważmy, że kurs BTC zaczął rosnąć, gdy rynek uznał, że podwyżek stóp proc. już nie będzie. Nadzieja ta została zbudowana na dość - jak się wydawało - mocnym fundamencie.
Banki w USA zaczęły mieć zbyt duże problemy, by Fed to zignorował. Problem w tym, że rynek pracy w mocarstwie jest nadal silny. To dobre wieści dla pracowników, ale złe dla inwestorów. Gdy konsumenci nie boją się o swoją pracę, nadal chętnie wydają pieniądze. To z kolei proinflacyjne zjawisko.
Nowe dane pokazały, że
liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim czasie wzrosła, ale o mały procent. Departament Handlu przekazał też, że widać spowolnienie wzrostu gospodarczego, ale - ponownie - nie jest ono duże.
Przy takich danych Fed może chcieć jeszcze co najmniej raz podnieść stopy procentowe. Oczywiście negatywnie odbije się to na rynkach akcji czy kryptowalut. W długim terminie Rezerwa Federalna wróci do obniżek i luzowania ilościowego, co rozpocznie hossę. Pytanie brzmi jednak: kiedy to zrobi?
Komentarze