Everledger i Uniwersytet w Glasgow będą walczyć z podrobioną whiskey
Centrum Badań nad Środowiskiem Szkockiego Uniwersytetu w Glasgow, czyli SUERC, łączy siły z firmą z branży łańcuchów dostaw - Everledger. Według ogłoszenia z dnia 18 grudnia, razem będą walczyć z fałszerstwem w branży alkoholi, a dokładniej whisky.
W 2018 roku rynek kolekcjonerskiej szkockiej whisky single malt osiągnął wartość ponad 57 milionów funtów (77 milionów dolarów). Badacze SUERC szacują jednak, że nawet 40% butelek znajdujących się obecnie w obiegu może być podrobionych.
Wykorzystując datowanie radiowęglowe i dostęp do niespotykanie rzadkich próbek whisky, SUERC opracował metodę umożliwiającą określenie wieku wszystkich typów starych whisky, z dokładnością do kilku lat.
Dzięki tej metodzie SUERC był w stanie wykazać, że 21 z 55 butelek rzadkiej szkockiej, którą testował, było podrobionych lub nie poddanych destylacji w danym roku.
Wiodące marki szkockiej whisky, domy aukcyjne, kolekcjonerzy i sprzedawcy detaliczni, którzy korzystają z usług autoryzacji SUERC, zwrócili się z prośbą o dodanie zabezpieczenia przed manipulacją do butelek, które były już datowane.
W ramach nowego partnerstwa SUERC dopasuje zabezpieczenia antyfałszerskie Everledgera do butelek, które zostały przez niego uwierzytelnione. Zawierają one znaczniki NFC, które łączą się z cyfrowym certyfikatem wieku i pochodzenia butelki, umieszczonym na blockchainie.
Everledger w tym roku połączył siły z wieloma markami. Największym partnerstwem była jednak współpraca z JD.com w ramach uwierzytelniania diamentów w Chinach oraz z domem mody Alexander McQueen.
Jak już jesteśmy przy temacie whiskey to warto przypomnieć o nowym projekcie Janusza Palikota. Ten polityk i aktywista ztokenizował beczki whiskey na platformie Rahima Blaka - mosaico. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat projektu "Beczki Palikota" zapraszamy do przeczytania naszego artykułu na ten temat.
Komentarze