Europol namierzył członków gangu ransomware DoppelPaymer

Organy ścigania w Niemczech i na Ukrainie namierzyły 2 osoby uważane za głównych członków grupy ransomware DoppelPaymer.
W opublikowanym dziś komunikacie prasowym Europol poinformował o zatrzymaniu dwóch podejrzanych o uczestnictwo w grupie ransomware DoppelPaymer. Operacja była wynikiem skoordynowanych działań, w które zaangażowana była m.in. policja holenderska i FBI. Niemieccy funkcjonariusze dokonali nalotu na jedną lokalizację, dom obywatela Niemiec, co do którego uważa się, że miał główną rolę w grupie ransomware DoppelPaymer. Natomiast na Ukrainie policja przeszukała dwie lokalizacje: w Kijowie i Charkowie.
Pomimo obecnej niezwykle trudnej sytuacji bezpieczeństwa, w jakiej znajduje się Ukraina w związku z inwazją Rosji, ukraińscy policjanci przesłuchali obywatela Ukrainy, który również jest uważany za członka podstawowej grupy DoppelPaymer - czytamy w komunikacie Europolu.
Przejęto sprzęt elektroniczny, który śledczy i eksperci IT badają pod kątem dowodów kryminalistycznych.

Poszukiwanie kolejnych podejrzanych o DoppelPaymer

Władze niemieckie uważają, że operacja ransomware DoppelPaymer obejmowała pięciu głównych członków, którzy utrzymywali infrastrukturę ataku, miejsca wycieku danych, prowadzili negocjacje i wdrażali złośliwe oprogramowanie w naruszonych sieciach. W dniach akcji Europol wysłał trzech ekspertów do Niemiec w celu sprawdzenia krzyżowego informacji operacyjnych z bazami danych Europolu oraz zapewnienia dalszej analizy operacyjnej. Wydano nakazy aresztowania kolejnych trzech podejrzanych, których organy ścigania poszukują obecnie na całym świecie:
  • Igor Garshin/Garschin jest podejrzewany o rekonesans, włamanie i rozmieszczenie blokady DoppelPaymer w sieciach ofiar
  • lgor Olegovich Turashev, o znaczny udział w atakach na niemieckie firmy jako administrator infrastruktury i złośliwego oprogramowania wykorzystywanego do włamań
  • Irina Zemlianikina o rozsyłanie złośliwych wiadomości e-mail, obsługę stron z wyciekiem danych, systemem czatów oraz o publikowanie danych wykradzionych ofiarom.
Zarówno śledztwo, jak i procedury prawne są w tej chwili w toku. Pod koniec 2020 roku ofiarą ataku ransomware DopplePaymer padł Foxconn Technology Group, jeden z największych na świecie producentów elektroniki. Wówczas grupa hakerów wykradła dane z północnoamerykańskiego oddziału firmy i zażądała ponad 1800 bitcoinów (BTC) okupu.

Komentarze

Ranking giełd