Deepfake Joe Rogana przeprowadził wywiad z fałszywym Stevem Jobsem

Serwis Play.ht opublikował fikcyjny wywiad pomiędzy Joe Roganem a Stevem Jobsem, wykorzystujący zsyntetyzowane głosy obu rozmówców.
Podcast został stworzony przy użyciu technologii klonowania głosu. Twórcy wykorzystali deep learning, aby z dużą dokładnością odtworzyć charakterystyczne cechy mowy. Inżynierowie firmy wytrenowali model na istniejących próbkach głosu. Według twórców, wypowiedź Rogana jest łatwiejsza do sklonowania, ponieważ dostępna jest wystarczająca ilość materiałów nadających się do treningu. Głos Jobsa okazał się mniej realistyczny, a bardziej "robotyczny". Momentami przypomina przemówienia byłego CEO Apple i wywiady All Things Digital z końca lat 2000. Tekst wywiadu również został wygenerowany przez AI. Być może twórcy użyli modelu językowego, takiego jak GPT-3.
Na przykład odcinek o Steve'ie Jobsie był trenowany z jego biografią i wszystkimi jego notatkami, które mogliśmy znaleźć w internecie, aby sztuczna inteligencja mogła dokładnie przywrócić go do życia.
19-minutowy wywiad nie zawiera żadnych sensownych informacji. Po pewnym czasie fragmenty fikcyjnego podcastu zaczynają brzmieć jak konceptualne kombinacje wcześniejszych wypowiedzi Jobsa, np. na temat estetyki, rewolucyjnych produktów i konkurencji. W jednym fragmencie wywiadu fałszywy Jobs krytykuje Microsoft podobnie jak w wywiadzie z 1995 roku dla Triumph of the Nerds. Nie jest to jednak jego dokładna kopia: po porównaniu z oryginałem wyraźnie słychać głos robota. Fałszywy Jobs mówi:
To problem, który zawsze miałem z Microsoftem. Pod wieloma względami są to ludzie inteligentni i wykonali dobrą robotę, ale nigdy nie mieli smaku. Nigdy nie mieli zmysłu estetycznego.
Pełny wywiad dostępny jest na stronie podcastu Transistor.

Do czego jeszcze wykorzystano deepfake?

We wrześniu 2022 roku ukraiński startup Respeecher otrzymał zgodę na sklonowanie głosu aktora Jamesa Earla Jonesa. Wszystko po to, aby podkładać głos pod jego postać Dartha Vadera w przyszłych projektach Star Wars. W sierpniu 2021 roku firma Sonantic wykorzystała sztuczną inteligencję do odtworzenia głosu Vala Kilmera, który stracił go na skutek raka krtani.

Komentarze

Ranking giełd