ConsenSys zamierza przechowywać dane użytkowników MetaMask tylko przez 7 dni

Firma ConsenSys zajmująca się oprogramowaniem blockchain wyjaśniła, że zamierza przechowywać adresy IP i dane portfeli użytkowników MetaMask przez okres nie dłuższy niż 7 dni. Dotyczy to osób korzystających z domyślnego dostawcy usługi zdalnego połączenia (RPC) - Infura.
ConsenSys próbuje rozwiać wątpliwości i zapewnia użytkowników, że ich dane są obsługiwane bezpiecznie. Wcześniej firma spotkała się z krytyką, gdy ujawniła, że zbiera informacje o adresach IP i adresach portfeli kryptowalut. Jak wyjaśniali przedstawiciele spółki jest to konieczne, żeby obsłużyć żądania wysyłane z MetaMaska.
„Zatrzymujemy i usuwamy dane użytkownika, takie jak adres IP i adres portfela, zgodnie z naszą polityką retencji danych. Pracujemy nad ograniczeniem przechowywania danych do 7 dni i włączymy te zasady do naszej polityki prywatności w najbliższej aktualizacji” - poinformowano w oświadczeniu.
W zeszłym miesiącu firma ConsenSys zaktualizowała swoją politykę prywatności, stwierdzając, że zbiera adresy IP i adresy portfeli użytkowników MetaMask, gdy korzystają oni z usługi infrastrukturalnej Infura. Usługa Infura należy do ConsenSys i jest domyślnym sposobem łączenia się użytkowników MetaMask z blockchainem Ethereum. To natychmiast wywołało obawy dotyczące prywatności. Największą z nich jest to, że połączenie danych on-chain, takich jak adresy blockchain i transakcje, oraz danych off-chain, takich jak adresy IP, może umożliwić identyfikację osoby i ogranicza prywatność dostępną w sieci. ConsenSys zapewnia jednak, że zbierane informacje nie trafią do jakiejkolwiek strony trzeciej.

ConsenSys ograniczy zbieranie danych

Spółka stojąca za MetaMaskiem wskazała również, że zamierza ograniczyć gromadzenie danych do transakcji on-chain i nie będzie ich zbierać wtedy, gdy użytkownicy jedynie sprawdzają salda swoich kont. To zmniejszyłoby liczbę przypadków, w których te dane są zbierane. Firma dodała ponadto, że w przyszłej aktualizacji ułatwi użytkownikom dodanie zewnętrznego dostawcy RPC, aby dać klientom więcej możliwości wyboru. Dzięki temu łatwiejsze byłoby korzystanie z usług alternatywnych do Infura i uniknięcie zbierania danych przez ConsenSys.

Jak zmienić dostawcę RPC w portfelu MetaMask?

Użytkownicy MetaMaska mogą dowolnie zmieniać ustawienia i wybierać różnych dostawców RPC. Sposób, w jaki można to zrobić, obrazuje poniższa grafika:

Zmiana RPC w portfelu MetaMask – źródło: DeFi Llama

Adres URL nowego dostawcy RPC można wyszukać na stronie chainlist.org. Wśród alternatyw możemy wymienić m.in. Ankr oraz POKTnetwork, które jest zdecentralizowanym RPC

Komentarze

Ranking giełd