Jedynym celem operacji Harmona było ukrycie transakcji przestępczych przed organami ścigania w sieci darknet, a ze względu na nasze rosnące doświadczenie w tej dziedzinie, nie mógł spełnić tej obietnicy.- powiedział Don Fort, szef IRS Criminal Investigation, po aresztowaniu Harmona. Decyzja Harmona o przyznaniu się do winy pokazuje w jaki sposób organy ścigania traktują mieszarki. Według władz, są one z natury narzędziem przestępczym, nawet jeśli niektórzy używają ich do legalnych celów. Departament Sprawiedliwości nie ujawnił jeszcze szczegółów. Jednak w takich porozumieniach oskarżeni często zgadzają się na współpracę z organami ścigania w celu zmniejszenia wyroku. Zgodnie z aktami sądowymi, Harmon przyznaje się do winy tylko w kwestii prania brudnych pieniędzy. Wygląda na to, że w ramach umowy Departament Sprawiedliwości zrezygnował z pozostałych zarzutów m.in. prowadzenia nielicencjonowanej usługi przekazów pieniężnych. Poza zarzutami karnymi, Harmon został również obciążony karą cywilną w wysokości 60 milionów dolarów przez FinCEN.
CEO miksera kryptowalut Helix przyznał się do prania pieniędzy w darknecie
Larry Harmon z Ohio przez lata prowadził mikser kryptowalut - usługę, która ukrywa pochodzenie transakcji kryptowalutowych w taki sposób, że są one trudne do wyśledzenia przez organy ścigania. Doprowadziło to do jego aresztowania w 2017 roku pod zarzutem prania brudnych pieniędzy. Po latach batalii prawnej, Harmon przyznał się do winy w sądzie federalnym w Waszyngtonie.
CEO platformy przyznał się do winy dzień przed procesem, w którym miał argumentować, że jego usługa nie była narzędziem do prania pieniędzy, ale raczej środkiem do zwiększenia prywatności i ułatwienia korzystania z BTC.
Jego decyzja sugeruje, że argumenty nie były wystarczające, aby obalić materiał dowodowy prokuratury. Helix bowiem obsługiwał głównie darknetowe strony, takie jak m.in. Alpha Bay.
W czasie współpracy z Alpha Bay, Helix wyprał około 354 468 Bitcoinów. Monety te były wtedy warte około 300 milionów dolarów. Dzisiaj jednak ich wartość wzrosła do miliardów.
Komentarze