Dziś chyba każdy szuka oszczędności. Nawet banki i inne instytucje finansowe. Blockchain może zaś pomóc zaoszczędzić takim podmiotom w tej dekadzie aż 10 miliardów USD.
Blockchain pomoże ci zaoszczędzić pieniądze
Ciekawą analizę opublikowało
Ripple. W ramach badania, jakie przeprowadzono we współpracy z
Faster Payments Council (FPC), o zdanie nt. blockchaina zapytano 300 specjalistów finansowych z 45 różnych krajów, z różnych sektorów, takich jak fintech, bankowość, media, technologie konsumenckie i handel detaliczny.
Wyniki pokazały ciekawe zjawisko. Eksperci nie są niezadowoleni ze starszych, ale nadal stosowanych na rynku rozwiązań płatności transgranicznych. Aż 97% z nich jest głęboko przekonanych, że
technologia blockchain odegra kluczową rolę w generowaniu szybszych płatności. Stanie się to ich zdaniem w ciągu najbliższych trzech lat. Do tego ponad połowa ankietowanych jest zdania, że
najważniejszą zaletą kryptowalut jest możliwość obniżenia kosztów realizacji transakcji.
Do wręcz przełomowych wniosków doszła firma
Juniper Research, która "
wskazała na potencjał blockchaina" dot. "
znacznego zwiększenia oszczędności dla instytucji finansowych przeprowadzających transakcje transgraniczne". Oszczędności te mogą do 2030 r. wynieść aż 10 miliardów USD. W raporcie wskazano też, że do końca tej dekady zarejestrowany zostanie znaczny wzrost międzynarodowych transakcji płatniczych.
Adopcja kryptowalut pod znakiem zapytania
Jednocześnie 50% ankietowanych było przekonanych, że w ciągu 3 lat większość firm uzna u siebie płatności w kryptowalutach. Najmocniej w potencjał cyfrowych walut wierzą eksperci z Bliskiego Wschodu i Afryki. 27% z nich powiedziało, że
większość sprzedawców zaakceptuje kryptowaluty jako metodę płatności już w ciągu następnego roku.
O wiele bardziej sceptyczni byli ankietowani z Azji i Pacyfiku. Jedynie 13% wierzy w to, że w ciągu roku nastąpi istna eksplozja adopcji kryptowalut. W skali całego świata 17% osób odparło na to pytanie twierdząco, zakładając, że w ciągu 12 miesięcy większość firm otworzy się na blockchainowe płatności.
Pamiętajmy, że konkurencją dla kryptowalut będą już wkrótce
CBDC. Bank Rozrachunków Międzynarodowych twierdzi, że w ciągu najbliższych sześciu lat w obiegu mogą znajdować się aż 24 takie cyfrowe waluty, włączając w to juana czy rubla.
Komentarze