Bitomaty na celowniku ustawodawców
Eksperci przewidują, że operatorzy bitcoinowych bankomatów zostaną objęci bardziej restrykcyjnymi przepisami prawnymi. Kraje takie jak Kanada i Niemcy już podjęły działania zaostrzające wymagania związanych z zapobieganiem praniu pieniędzy.
Według raportu CipherTrade w roku 2019 około 74% transakcji z amerykańskich bankomatów BTC wysłano poza granice kraju. Spółka wskazuje również, że 88% środków przesłanych z amerykańskich bankomatów do giełd kryptowalutowych wytransferowano poza granice. W świetle tych danych John Jeffries z CipherTrade przewiduje, że bitomaty wkrótce staną się przedmiotem regulacji prawnych. Podkreśla również, że jednolite przepisy są niezbędne, aby sektor kryptowalutowych bankomatów mógł się rozwijać.
CipherTrace opublikowała swój raport dwa dni po wejściu w życie nowych przepisów w Kanadzie. Zdaniem Francisa Pouliota z Bitcoin Foundation Canada nowe prawo w największym stopniu dotknie firmy, które wymieniają kryptowaluty na gotówkę. Przede wszystkim operatorów bankomatów kryptowalutowych, którzy muszą zgłaszać wszystkie transakcje o wartości co najmniej 10 tys. CAD. Według CoinATMradar, w Kanadzie działa obecnie 778 bitomatów.
Podobnych działań możemy spodziewać się także w innych krajach. W lipcu 2019 hiszpańska policja wskazywała, że takie bankomaty są białą plamą w regulacjach zapobiegających praniu pieniędzy. W listopadzie ubiegłego roku amerykański IRS zwrócił uwagę na kwestie podatkowe związane z nielegalnym użyciem kryptowalut, ze szczególnym uwzględnieniem bankomatów. Niemiecki BaFin w marcu tego roku podjął działania przeciwko operatorowi bankomatów kryptowalutowych shitcoins.club działającemu bez licencji.
Komentarze